Sosyal Medya

Coğrafyamız

'YPG ile savaşmamızı istiyorlar'

Suriye'nin Halep kentinde YPG ile temas hattında bulunan muhalif Komutan Abdülhak Hayyani, ayın başında YPG ile yaşadıkları gerginliği değerlendirdi.AL JAZEERA'den Yılmaz Bilgen'in haberine göre; Mayıs ayının ilk günlerinde Halep'te çatışma eşiğine gelen Suriyeli muhalif gruplar ile PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD'nin silahlı kanadı YPG arasında bir hafta süren gerginliğin ardından anlaşma sağlanmıştı.

Muhalif grupların şartları kabul ettiğini ilan eden YPG, Halep'in Kürt nüfusunun yoğunlukta olduğu muhalif bölgelerden Eşrefiye ve Şeyh Maksud semtlerinde büyük oranda kontrolü elinde bulunduruyor.

Halep'in Eşrefiye mahallesinde YPG ile sınır hattında bulunan muhalif gruplardan 16. Tümen Komutanı Abdülhak Hayyani bölgede yaşananları Al Jazeera Türk' e değerlendirdi.

Kendi grubu ile YPG arasında 3 yıldır yer yer çatışmalar yaşandığını belirten muhalif komutan, son yaşananların büyük bir provokasyonun parçası olduğunu söyledi. Asıl amacın YPG ile muhalifleri çatıştırarak Esed'i Halep'te rahatlatmak olduğunu öne sürdü.

Hedef, ikinci Kobani olayları

2014 Ekim ayında Türkiye'deki Kobani eylemlerini hatırlatan Suriyeli muhalif komutan sözlerini şöyle sürdürdü:

“YPG ile aramızda savaş kışkırtıcılığı yapılıyor. Suriye istihbaratı ile İran istihbaratı burada çıkacak bir savaşın Türkiye 'de yapacağı etkiyi hesap ediyor. Kobani (Ayn El Arap) olaylarına benzer sokak hadiselerini hedefleyerek burada yoğun tahrik faaliyetleri yürütüyorlar. Böyle bir amaçlarının olduğuna dair sağlam bilgiler var. Hedefleri, seçim sürecinde hükümeti zor durumda bırakmak. Geçtiğimiz günlerde olan hadise bu kışkırtmanın bir uzantısıydı. Biz bu tuzağı gördük. YPG ile aramızda kalıcı ve uzun soluklu bir barışın sağlanması zor gözükse de şu an bu çatışmadan uzak durmamız gerekiyor. PYD uzun vadede bağımsız bir Kürt devleti kurmak istiyor. Onların aklında özerk bir Kürt devleti ideali olduğu sürece kalıcı barış ihtimali zayıf  bir seçenek olarak kalacak. Gücümüz yettiğince de ülkemizin parçalanmaması için mücadele etmeye devam edeceğiz”

Esed'e karşı savaşmadılar

Hayyani, Hafız Esed ve oğlu Beşşar Esed'in Kürt halkını sürekli hor gördüğü ve vatandaş statüsünde dahi kabul etmediği halde PYD-YPG'nin hiçbir bölgede rejime karşı savaşmadığını ileri sürdü.

Hayyani'ye göre, YPG'nin hedefi rejimle muhalifler arasında süren savaştan maksimum biçimde faydalanmak ve özerk bir Kürt devleti kurmak.

Esed ordusuna karşı 15 kilometrelik bir cephe hattı tuttuklarını ifade eden 16. Tümen Komutanı, Halep' in özgürleşmesi için hazırlıkların sürdüğünü ve böyle bir zaman diliminde YPG ile çıkacak muhtemel bir çatışmanın kötü sonuçlar doğuracağını söyledi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.