Sosyal Medya

Coğrafyamız

Afganistan'da lince hapis cezası

Afganistan’da 27 yaşındaki kadının Kur'an-ı Kerim'i yaktığı iddiasıyla linç edilerek öldürülmesiyle ilgili davada 11 polise bir yıl hapis cezası verildi.Afganistan’ın başkenti Kâbil'de Ferhunde isimli 27 yaşındaki kadının Kur'an-ı Kerim'i yaktığı iddiasıyla linç edilerek öldürülmesiyle ilgili davada yargılanan 11 polis birer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sekiz polis ise serbest bırakıldı.

Daha önce görülen duruşmada ise olaya karışan dört erkeğe idam cezası verilmişti.

Cinayetle ilgili aralarında 19 polisin de olduğu 49 kişi yargılanıyordu.

Genç kadın, 19 Mart’ta polislerin gözü önünde taşlar ve sopalarla dövülüp bir evin çatısından yere atılmıştı. Daha sonra üzerinden arabayla geçilen kadının cesedi yakılarak Kâbil Nehri’ne atılmıştı. Cenaze, adetlerin aksine kadınların omuzlarında taşınarak defnedilmişti.

 

 
Ferhunde'nin cenazesi 22 Mart'ta kadınların omuzları üzerinde taşınmıştı. [Fotoğraf:Reuters]

 

Devlet başkanlığı seviyesinde başlatılan soruşturmada Ferhunde’nin Kur'an’ı Kerim'e zarar vermediği belirtilmişti. İçişleri Bakanlığı da 27 yaşındaki kadının masum olduğunu açıklamıştı.

Afganistan Talibanı da "Kur'an’ı bahane ederek masum bir kadını öldürenleri" kınadığını duyurmuştu.

Olay, başkent Kâbil’de çoğunluğu kadın yüzlerce kişi tarafından “Cehaletiniz batsın” ve “Ferhunde için adalet istiyoruz” yazılı pankartlarla protesto edilmişti. 

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');