Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan: Kendileri çalıp oynayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Nisan'da Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü kutlamalarının Ermenistan'da 'soykırım anması' adıyla düzenlenecek etkinliklere misilleme amacıyla yapılmadığını söyledi. Erdoğan "Kendileri çalıp kendileri oynayacaklar" dedi.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan mesajında "soykırım" ifadesini kullanacağını beklemediğini söyledi. Erdoğan "Ben Sayın Obama'dan zaten böyle bir şeyi gerçekten duymak istemem" dedi. Erdoğan "24 Nisan'da Ermenistan'da bir araya gelip, kendileri çalıp kendileri oynayacaklar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'la ortak basın toplantısında Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Erdoğan'a "ABD'li yetkililer soykırım ifadesinin kullanılmayacağını aktardılar, bunu nasıl değerlendirirsiniz?" sorusu yöneltildi. Erdoğan, Obama'nın mesajında "soykırım" ifadesini kullanmayacağına inandığını söyledi ve gerekçesini anlattı:

"Çünkü Türkiye'nin Amerika'nın nezdindeki yeri bellidir... Ama Ermenistan'la yakından uzaktan ilgisi olmayan ve benim ülkemdeki Ermenilerle uzaktan yakından ilgisi olmayanların bunu siyasi polemik yapıp, kendi parlamentolarına taşımasını kınamışızdır; ilgisi, alâkası yok, masaya oturuyorlar."

'Arşivleri açmaya hazırız'

Türkiye'nin arşivlerin tarihçilere açılmasına hazır olduğunu belirten Erdoğan, aynı tavrı Ermenistan'dan ve üçüncü ülkelerden de beklediklerini söyledi. 

"Tarihçiler çalışsın, ondan sonra bizim önümüze gelsin. Sonra verilecek karar neyse vermeye hazırız. Biz bu noktada rahatız. Bunlar kendileri sadece kuru bir tatminle uğraşıyor. 100 bine yakın burada Ermeni var, onları rahatsız etmeye hakkın var mı? Onları rahatsız ediyorlar. Van Akdamar Adası, kilisenin restorasyonunu yaparak, her yıl belli zamanlarda ibadete açtık, acaba Ermenistan'da böyle bir yaklaşım tarzı var mı, yok. Biz bunların hepsini yapıyoruz. Demek ki kimse barışı arama gayretinde değil."

'Çanakkale'de misilleme yapmıyoruz'

Erdoğan, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sorunlarla ilgili arabuluculuk yapan ABD, Ermenistan ve Fransa'nın bir araya gelmesine rağmen çözüme ulaşılamadığını belirtti. Erdoğan 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle Ermenistan'da yapılacak faaliyetlerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Dünya böyle bir gariplik üzerinde devam ediyor. 24'ünde bir araya gelip kendileri çalıp kendileri oynayacak, bize hakaret edecekler ama bizim gündemimizde Ermenistan yok. 23'ünde İstanbul'da yarın biz dünya barışını konuşacağız, bizim farkımız bu. 24 Nisan Çanakkale kutlamalarını Ermenistan, yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış kabilinden onlara misilleme yapıyormuş gibi konuşuyor, bizim böyle bir derdimiz yok. Orada ne konuşurlarsa konuşsunlar, 24 Nisan'da Türkiye'ye gelen devlet adamları, büyükelçiler neler yapıldığını, yarın İstanbul'da neler konuşulduğunu, dünya barışına nasıl katkıda bulunuruz, bunu da orada gayet iyi şekilde dinleyecekler..."

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.