Sosyal Medya

Dünya

Kur'an'ın ilk yazılı nüsha parçaları Berlin'de

Almanya'nın başkenti Berlin'deki Devlet Kütübhanesinde, Hz. Peygamberimiz döneminde yazıldığı tahmin edilen Kur'an sayfaları bulunduğu bildirildi.Berlin Devlet Kütüphanesinde saklanan ve uzun süreden beri Hz. Peygamberimiz'in hayatında iken yazıldığı tahmin edilen nüshaların o döneme ait olduğu bilimsel olarak ısbatlandı. Zürih'te bir labaratuvarda incelenen, 7 yaprak pergament üzerine yazılmış Kur'an nüshalarının 606 ile 652 yılları arasındaki yıllardan kaldığı belirlendi.

'Maerkische Allgemeine Zeitung' isimli gazetenin dünkü haberinde, Devlet Kütübhanesi basın sözcüsü Jeanette Lamble, nüshaların 'Corpus Coranicusm' isimli geniş boyutlu ve uzun süreli bir araştırma projesi kapsamında, Zürih'teki bir labaratuvarda incelendiğini bildirdi. Bu proje, tüm Avrupa'da bulunan Kur'an-ı Kerim nüshalarını bilimsel olarak inceliyor.

Berlin'deki bu Kur'an nüshalarının yaklaşık yüzyıldan beri Devlet Kütübhanesinde bulunduğu belirtildi. Mısır'ın başkenti Kahire'de yaşayan bir bilimadamına miras kalan nüshalar, 19. yüzyılın sonlarında, 20. yüzyılın başlarında Almanya'ya getirilmiş.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.