Sosyal Medya

Coğrafyamız

S. Arabistan'dan Yemen'in bölünmesine ilk adım

Yemen'deki olaylar ve Husilerin yönetimi ele geçirmesinin ardından San'a büyükelçisini geri çeken Suudi Arabistan, büyükelçiyi Yemen'e ama bir zamanlar bağımsız olan Güney Yemen'in başkenti Aden'e gönderiyor.Yemen'deki olaylar ve Husilerin yönetimi ele geçirmesinin ardından San'a büyükelçisini geri çeken Suudi Arabistan, büyükelçiyi tekrar Yemen'e gönderme karar ıaldı. Ama Suudiler, elçiyi başkent San'a'ya değil de, eski yönetimin toplanmaya başladığı Aden'e gönderecek.

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre, Yemen'deki olaylar ve Husilerin yönetimi ele geçirmesinin ardından Sana büyükelçisini geri çeken Suudi Arabistan, büyükelçiyi Yemen'e yeniden gönderiyor. Ancak Suudi Arabistan Büyükelçisi'nin görevine Yemen'in başkenti Sana'da değil, ülkenin güneyinde yer alan Aden'de devam edeceği ifade ediliyor. 

ADEN SÜNNİ MUHALEFETİN MERKEZİ OLMUŞTU

Yemen'in güneyinde bulunan Aden kenti, Husilerin işgalleri ve yönetimi ele geçirmesi süreciyle birlikte Husilere karşı oluşan Sünni muhalefetinin merkezi haline gelmişti. Suudi Arabistan da Yemen konusunda İhvan'a yönelik politikasını yumuşatmaya gitmiş ve Yemen İhvan'ı olan Islah Partisi'nin temsilcilerini Riyad'da ağırlamıştı. 

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistanlı yetkililer, Islah Partisi (Müslüman Kardeşler) heyeti ile Riyad'da görüştü.
Diplomatik kaynaklara göre, Körfezli yetkilerinin, İran destekli Husilerin tehlikesine karşı, Yemen'deki muhalif güçleri siyasi ve maddi anlamda desteklemek amacıyla yoğun temaslarda bulunduğu belirtildi.

İran elinin Yemen'de güçlenmesinden endişe eden Suudi Arabistan, Husilerin Yemen Meclisi'ni  feshetmesinin ardından tek taraflı uygulamalar dayatması üzerine harekete geçti. Yemen'in başkenti Sana'daki tüm müttefiklerini kaybeden Riyad, Yemen'de en güçlü siyasi oluşum olarak kabul edilen Islah partisiyle irtibata geçmeye karar verdi.

Bu görüşmenin ardından Suudi Arabistan'ın Aden'e büyükelçi göndermesi, Husiler'in kontrolündeki Sana'yı devre dışı bırakma girişimi olarak yorumlandı. 

ADEN GÜNEY YEMEN'İN BAŞKENTİYDİ

Güney Yemen'le Kuzey Yemen 1990 yılında birleşme kararı alana kadar, Aden Güney Yemen'in başkentiydi. Yemen'de bölgesel kontrolün kuzeyde Husiler, güneyde Sünni halk olarak bölünmesiyle birlikte, Yemen'in başkenti Sana'dan çekilen Suudi büyükelçisinin, görevlerine Aden'de devam etmesi kararı Yemen'in 1990 öncesine yeniden dönüp dönmeyeceği sorusunu gündeme getirdi. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.