Sosyal Medya

Güncel

'Saygısızlığa hoşgörü ile bakamayız'

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Hz. Muhammed’e yönelik saygısızlığa hoşgörü ile bakamayız. Ama tepkilerimizi medeni ve mâkul yollardan ifade etmenin imkânları vardır" dedi. Altay, Başbakan Davutoğlu’nun Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik açıklamalarını kışkırtıcı olduğunu söyledi.CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Paris’teki  saldırı sonrasında  Charile Hebdo dergisinden bir seçki yayınlayan ve kapak fotoğrafını köşelerine taşıyan Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik tepkileri değerlendirdi.

Altay Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik saldırıların polis tarafından tezgahlandığını iddia etti ve Başbakan Davutoğlu’nu da kışkırtıcı bir dil kullanmakla suçladı. Altay “Hükümetlerin görevi, gerilimi körüklemek değil onu düşürmektir. Başbakan'ı, aklını başına almaya çağırıyorum. Kimse Cenab-ı Allah'ın tahsildarı değildir. Hazreti Peygamber, hepimizin peygamberidir. Hiç birimiz şüphesiz ona yönelik bir saygısızlığı kabul edemeyiz. Hazreti Peygamber'e yönelik bir saygısızlığa, İslam her ne kadar bize hoşgörü emretse de hoşgörüyle bakamayız. Ama tepkilerimizi medeni yollardan, mâkul yollardan ifade etmenin imkanları vardır. Her ne sebeple olursa olsun teröre başvurulması, silaha başvurulması dinimizce de kabul edilen bir durum değildir" diye konuştu.

‘Keşke densiz Bakan’a da hassasiyet gösterebilseydi’

CHP’li Altay Başbakan’ın aynı hassasiyeti AKP milletvekillerine karşı göstermediğini söyledi. Engin Altay “ Keşke Başbakan bu hassasiyetini  Tayyip Erdoğan’ın üzerinde Allah’ın bütün vasıfları toplanmış diyen milletvekiline karşı gösterebilseydi.  Keşke Başbakan 'Akrabaları kayırmak Kuran’ın emridir' diyen milletvekiline bu hassasiyetini gösterebilseydi. Keşke Başbakan Bakara Suresi ile alay eden densiz Bakan’a bu dini hassasiyetini gösterebilseydi” dedi.

‘Mecliste  vicdan ve ahlak sınavı’  

Başbakan Davutoğlu’nun kamu yönetiminde şeffaflık paketini açıkladığını belirten Altay ancak paketten fişleme, ihbar, muhbirlik ve imar düzenlemelerinin çıktığını savundu. Meclis’te gelecek hafta dört bakan hakkında yapılacak Yüce Divan oylamasını da değerlendiren Altay 'Ben önümüzdeki hafta Meclis’teki bütün milletvekillerinin büyük bir vicdan, ahlâk ve etik sınavı vereceğini düşünüyorum' dedi.

Yüce Divan oylamasında pusula iddiası

Oylamada milletvekillerine üç pusula verildiğini, beyaz pusulaların kabul, kırmız pusulaların red, yeşil pusulanın ise çekimser anlamına geldiğini söyleyen Altay “Bizdeki bilgiler iktidar partisinin yöneticilerinin milletvekillerinden beyaz ve yeşil pusulaları oylamadan sonra alacakları yönünde. Burası ilkokul değil” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.