Sosyal Medya

Güncel

Koç: Hüllelerle devlet memuru yapıldılar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, AK Partili bakan ve milletvekillerinin birinci derece akraba ve arkadaşlarının KPSS'yi kazanamamalarına rağmen devlet memuru yapıldığını öne sürdü.CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümeti kamudaki atamalarda usûlsuzluk yapmakla suçladı. KPSS’de başarılı olup atanamayan 20 gencin intihar ettiğini söyleyen Koç, "Bu intihar eden 20 gencimizin yerine, birinci halkadaki AKP yakınları hülle yapılarak, sınavsız, bir takım aşamalardan geçirilerek kadroya taşınıyor” diye konuştu.

"Torpil için valilik özel kalem müdürlüklerinin basamak olarak kullanıldığını" savunan Koç, “Burada istisnai kadrolar olduğu için devlet memurluğuna geçişte bir köprü vazifesi gördü. KPSS'yi kazanamayan birinci derece yakınlar, çevreler, valilik özel kalem kadrolarında bir iki gün bulunduktan sonra derhal devlet memuru kadrosuna, başka bir yere atlatıldılar” dedi.

“Bu dönemin gerçeği bu”

Son 12 yılda KPSS sınavına giren 20 milyon kişiden ancak yüzde 1,5’inin kamu görevlisi olarak atanabildiğini söyleyen Koç, atamalarda ve işe alımlarda torpil yapıldığını öne sürdü.

CHP Sözcüsü, Şırnak'ta AK Parti İlçe Başkanı’nın kardeşinin 68,87 puanla büro görevlisi olarak atandığını, aynı sınavda 80,61 puan alan kişinin işe başlatılmadığını iddia etti.

Koç, “Varsa AKP'den bir yakının, bir kartvizitin varsa ampullü, bu işlemleri yapmak için hiçbir sıkıntın yok, senin için sudan kolay işlemler. Ama yoksa, devlette kadroya girmeyi de çalışmayı da liyakate bağlı yükselmeyi de unutacaksın kardeşim. Bu dönemin gerçeği bu" dedi. 

“Hiç kimse şikayet etmesin"

AK Parti döneminde pek çok devlet kurumunda bakan, vekil ve bürokrat yakınlarının sınavsız kadroya girdiğini söyleyen Koç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in de adlarının geçtiği bir listeyi gazetecilere dağıttı.

Haluk Koç, "Bu bir vicdan, ahlak sorunudur. Gerçekten inançlı bir insanın yüreğinin kaldırmayacağı, hukuka saygılı bir yurttaşın kabul edemeyeceği bir durumdur” dedi.  

“Atanamayan yüzbinlerce memur adayının yerine AKP zevatının yakınları, hülle yoluyla devletin ballı maaşlı kadrolarına sınavsız, bu şekilde yükselecekler” diyen Koç, “Takdir milletin. Hiç kimse halinden şikayet etmesin" diye konuştu.

Kaynak: AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.