Sosyal Medya

Güncel

Papa: Ermenistan Türkiye sınırı açılsın

Katolik aleminin lideri Papa Francis, Türkiye'den ayrıldıktan sonra uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınırların açılması çağrısı yaptı.Papa Francis, üç günlük Türkiye ziyaretini, dönüş yolunda gazetecilere değerlendirdi. Papa "Benim asıl kalbimde olan, Türkiye-Ermenistan sınırı. Keşke o sınır açılsa, o kadar güzel bir şey olur ki. Ben o bölgede, sınırların açılmasını kolaylaştırmayan jeopolitik problemler olduğunu biliyorum, ama bu halklar arasında uzlaşma olması için dua edelim" dedi.

Papa Francis, Sultanahmet Camii'nde yaptığı dua ile ilgili olarak da "Sultanahmet Camii'ne ben turist olarak geldim diyemezdim. Oradaki o muhteşemlikleri gördüm. Müftü de çok iyi açıklıyordu orada neler olduğunu. Kur'an'dan pasajlar okudu, Meryem Ana'dan bahsetti. O anda dua etmek istedim. Müftüye dua edelim dedim. O da tamam dedi. Türkiye için, barış için, müftü için, herkes için dua ettim. Özellikle de barış için dua etme ihtiyacı hissettim. Tanrım, bu savaşları bitirelim dedim. Samimi bir dua etme anıydı" ifadelerini kullandı.

'Müslüman liderlerin IŞİD'i kınaması harikulade olur'

Arjantinli ruhani lider, IŞİD'le ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşme için "Dünyadaki  siyasi, akademik, dini  tüm Müslüman liderlerin açıkça (IŞİD'i) kınamalarının harikulade olacağını kendisine söyledim" dedi. Papa, "Müslümanların çoğunluğundan böylesi bir açıklama gelirse çok yardımı dokunacaktır. Hepimizin küresel bir kınamaya ihtiyacı var" dedi.

'Müslümanlar rencide oluyor'

Katolik lider şöyle devam etti: "Bu eylemler sadece bu bölgede yapılmıyor. Afrika'da da oluyor. Bir nefret tepkisi olarak, sanki İslam buymuş gibi. Çok kızıyorum. Rencide olan birçok Müslüman 'Bunlar bizden değil, Kur'an bir barış eseridir' diyor. "

İslamofobiye de tepki gösteren Papa, "Nasıl ki 'tüm Hristiyanlar kökten dinci' diyemiyorsak 'tüm Müslümanlar terörist' de diyemeyiz" dedi. Papa, "Kuran, barış kitabı. İslam ve terörizm bir tutulamaz ama Müslüman liderlerin de terörist saldırıları kınamasına ihtiyacımız var" değerlendirmesinde bulundu. 

Irak’a ziyaret

Ruhani lider, Irak’a gitme isteğini hatırlatarak "Ama şu anda pek mümkün gözükmüyor. Benim ziyaretim güvenlik sıkıntısı yaratabilir. Ama bu hoşuma gider ve gitmek istiyorum" dedi.

Ortodokslarla diyaloglarını bir yürüyüşe benzeten ve bunun sürdüğünü belirten Papa Francis, bütün teologların toplanıp anlaşmasını beklemek üzerine selef Papa 6. Paulus’un "O gün hiç gelmeyecek. Hepsini bir adaya koymalıyız" şeklindeki şakasını anımsatarak, beraber yürüyüşlerine devam edip, beraber dua edip, beraber çalışmaları gerektiğini dile getirdi ve bunun uzun bir yürüyüş olduğunun altını çizdi.

Papa, Rus Ortodoks Kilisesi Patriği ile görüşmek istediğini belirterek, "Ona nerede istiyorsan orada buluşalım dedim. Ama şu anda Ukrayna’da savaş söz konusu. Birçok problemleri var. İki taraf da buluşmak istiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: AA, DHA, AFP

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.