Sosyal Medya

Güncel

HDP komisyondan çekildi

Halkların Demokratik Partisi, dört eski bakanla ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarını araştıran komisyonla ilgili verilen 'yayın yasağı' nedeniyle, komisyondan çekildi. CHP de Komisyon Başkanı Köylü’nün çekilmesini talep etti.HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, HDP olarak 4 eski bakan hakkında Meclis’te kurulan soruşturma komisyonundan bugün itibariyle çekildiklerini açıkladı. HDP komisyonda Batman Milletvekili Bengi Yıldız tarafından temsil ediliyordu.  Komisyonda AK Parti’den 9, CHP'den 4, MHP’den de 1 üye görev yapıyor.

HDP Grup Başkanvekili Buldan, komisyon üyesi Yıldız ile basın toplantısı düzenledi. Buldan, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun 3 aylık çalışma süreci ve gelinen noktaya ilişkin partisinin yetkili organlarında kapsamlı değerlendirme yaparak bir karar aldıklarını söyledi:

"Soruşturma Komisyonu'nun bugüne kadar sağlıklı bir zeminde ilerlemediğine hep birlikte tanık olmaktayız. Muhalefetin tüm çabalarına rağmen soruşturma komisyonu bir yargılama mekanizması olmaktan giderek uzaklaşmaktadır. Muhalefet bu komisyonda etkisizleştirilmeye, birçok husus muhalefetten kaçırılmaya çalışılmaktadır. İlgili bakanların dinlenmesi aşaması bile oldu bittiye getirilerek gerçek bir sorgulama sürecinin işletilmesi engellenmektedir.”

Buldan, Komisyon Başkanı’nın aldırdığı yayın yasağı kararının bu sürecin şeffaf yürütülemeyeceğinin somut örneği olduğunu söyledi. Buldan, “Tüm bu nedenlerle yüklendiğimiz sorumluluk ve demokratik muhalefetin gereği olarak bu komisyonda kalmaya devam etmenin koşulları artık ortadan kalkmıştır.” dedi.

'1,5 saat kaldı gitti'

Komisyon üyeliğinden çekilen Bengi Yıldız ise komisyonun üç aylık çalışma süreciyle ilgili “Bu komisyonun maddi gerçekliği ortaya çıkarmaktan çok bir siyasi hesaplaşma arenası olduğunu gördük" değerlendirmesini yaptı.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın çarşamba komisyona geldiğini hatırlatan Yıldız, Bayraktar'ın daha önceden belirlenmiş programı nedeniyle 1,5 saat sonunda komisyondan ayrıldığını, yeteri kadar soru soramadıklarını belirtti. Yıldız, "Dört ay içinde öyle bir gün seçiliyor ki sayın Bakan'ın uçağı saat 4'de kalkacak, biz de toplantıyı saat 2,5'da yapıyoruz. Bir, iki soru ancak sorabildik, 'benim uçak saatim geldi' dedi, kalktı gitti. Böyle bir soruşturma komisyonu böyle bir ifade alma dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir" diye konuştu.

Komisyon başkanlığının muhalefeti ve kamuoyunu görmezden gelen bir anlayış içine girdiğini savunan Yıldız, "Bizim orada bir şeyler oluyormuş gibi, tren ilerliyormuş gibi rol tutunmamız partimizin siyasi etiğine de görüşlerimize de kamuoyunun bizden beklentisine de uymadığını görüştük, bu şekilde bir karar aldık" dedi.
 

CHP: Başkan çekilsin

CHP’li üyeler ise yayın yasağı için başvuruda bulunan Komisyon Başkanı Hakkı Köylü’nün çekilmesini istedi. CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, İzmir Milletvekilleri Erdal Aksünger ve Rıza Türmen ile Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü’nün komisyona yaptığı başvuruda Köylü’nün tek başına yaptığı işlemlerle, komisyonun çalışmasını fiilen engellediği savunuldu:

“Sayın Köylü, 9 Temmuz 2014 tarihinde komisyon başkanlığına seçilmesinin hemen ardından ilk iş olarak mahkemeden fezlekelere ilişkin dizi pusulalarını istemek yerine, fezlekeleri iade etmiş, komisyonun çalışmalarının kesintiye uğramasına neden olmuştur. Komisyona çağrılacak uzmanları komisyon üyelerine danışmadan atayarak, çalışmalara yön vermek istemiştir. Son olarak Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olarak mahkemeye bir başvuruda bulunmuştur. Daha önce uygulaması bulunmayan ve yasal dayanağı olmayan bu başvuru yok hükmündedir.”

‘Oyunun rengini belli etti’

CHP’li üyeler Köylü’nün komisyon çalışmalarını fiilen engelleyerek tarafsızlığını yitirdiğini, “oyunun rengini belli ettiğini” savundu:

“Komisyon çalışmalarını fiilen engelleyerek tarafsızlığını yitirmiş olması ve neticede ihsas-ı rey anlamını taşıyan bir noktaya ulaşan eylemleri nedeniyle İçtüzüğün 109. maddesinde öngörülen seçilme şartlarını kaybeden Hakkı Köylü'nün komisyondan çekilmesini arz ve talep ederiz."

Yayın yasağı tartışması

Dört eski bakanla ilgili Meclis Başkanlığı’nın başvurusunun ardından mahkemece yayın yasağı getirildiği haberi Pazartesi günü Anadolu Ajansı’nda yayınlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i “hırsızların hamisi” olmakla suçladı.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek aynı gün yaptığı açıklamada böyle bir başvurusu olmadığını açıkladı. Anadolu Ajansı Çiçek’in bu açıklamasının ardından bir gün önceki haberine düzeltme geçti. Mahkemenin yayın yasağı kararı için başvurunun Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü tarafından yapıldığı duyuruldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.