Sosyal Medya

Dünya

Ukrayna lideri: Rusya'yla savaşa hazırız

Ukrayna lideri Poroşenko, Rusya ile savaşmak için hazır olduklarını söylediUkrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Ukrayna’nın Rusya ile tam ölçekli bir savaş senaryosuna hazır olduğunu söyledi.

Poroşenko Alman gazetesi Bild'e verdiği röportajda "Biz tam ölçekli bir savaş senaryosu için hazırlığımızı tamamladık. Ukrayna ordusu beş ay öncekiden çok daha iyi bir durumdur. Biz sadece barış istedik, ama maalesef şimdi kendimizi en kötü senaryolara hazırlamalıyız” dedi.

REGNUM haber ajansına göre Poroshenko geçtiğimiz günlerde devlet güvenlik kurumları yöneticileri ile yaptığı toplantıda "hiçbir paniğe gerek olmadığını” söylemişti.

Ukrayna lideri, "Son 2 ayda silahlı kuvvetlerimizi ve diğer güvenlik birimlerini güçlendirmek için ciddi adımlar attık. Eğer olaylar barış planına aykırı olarak gelişirse Ukrayna silahlı kuvvetleri savaşmaya hazırdır ve düşmanlarımıza gereken cevabi verecektir” dedi.

Öte yandan Donetsk bölgesinde bağımsızlık ilan eden Halk Cumhuriyeti başkanı Zaharşenko Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin mevcut tüm askeri güçlerini doğu sınırlarına sevk ettiğini savundu.

Zaharşenko, Ukrayna ordusunun yasaklanmış silahlar, fosfor ve misket bombaları dahil olmak üzere bütün imkanlarını kendilerine karşı kullanmak istediği iddiasında bulundu. Ayrılıkçı lider, “Biz kendimizi korumaya hazırız. Barış istiyorsanız, savaş için hazırlıklı olmalısınız." dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.