Sosyal Medya

Güncel

Öcalan mektupları taşıyan kurye sınırda yakalandı

Doğubayazıt’ta sınırdan İran’a kaçak geçmeye çalışırken gözaltına alınan bir Pakistanlının üzerinden İmralı tutanakları, Öcalan mektupları ve HPG yönetmeliği gibi dokümanlar ele geçirildi. Pakistanlı kurye “sınır ihlali”nden tutuklandıTürkiye tarafından sınırı geçerek İran’a gitmek isteyen 10 şüpheli, Gürbulak Sınır Kapısı bölgesinde yakalandı. Afganistan ve Pakistan vatandaşları olduğu belirlenen kişilerden birinin üzerinden İmralı tutanakları, Öcalan mektupları çıktığı iddia ediliyor. 

Habertürk'ün iddiasına göre yapılan inceleme ile gözaltındaki Pakistanlılardan birinin PKK ve PJAK arasında “kuryelik” yaptığı ortaya çıktı.

Pakistanlı kuryenin üst araması sırasında “Abdullah Öcalan’ın KCK Yürütme Konseyi ve parti yetkililerine Mart, Nisan ve Haziran 2014 aylarında yazdığı mektuplar”, “HPG yönetmeliği”, “Öcalan’ın İmralı görüşmelerine ait metinler ve eğitim notları”- nın çıktığı belirtildi. Kurye Pakistanlının beraberindeki “gizli” dokümanı İran’daki PJAK yapılanmasına götüreceği bilgisine ulaşıldı. Diğer şüpheliler ise haklarındaki incelemeler devam ederken, İran’a geçmek istediklerini anlattılar.

BİR TUTUKLAMA

Güvenlik birimleri; şüphelilerin hangi tarihte Türkiye’ye giriş yaptığını, ne kadar süredir ülkede bulunduklarını, nerelere gittiklerini ve kimlerle görüştüklerini araştırıyor. Yaşanan bu gelişmeler kapsamında Pakistanlı kurye ile bağlantılı olduğu tespit edilen bir kişi Doğubayazıt’ta gözaltına alındı. Pakistanlı kurye sınır ihlalinden tutuklandı.

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.