Sosyal Medya

Güncel

Kabil Büyükelçisi'ne kritik NATO görevi

Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz, NATO'nun Afganistan Kıdemli Sivil Temsilcisi olarak atandı. Aramaz, NATO'nun Afganistan'daki en üst düzey sivil temsilcisi olacak.Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Büyükelçi İsrail Aramaz'ın yeni NATO görevine atanmasını Türkiye teklif etti. Açıklamaya göre Kıdemli Sivil Temsilci,  'NATO’nun Afganistan’daki siyasi-askeri hedeflerini gözetmek ve Afgan hükümeti, sivil toplum, uluslararası toplumun Afganistan’daki temsilcileri ve Afganistan’ın komşularıyla bu amaçla temaslarda bulunmak' gibi sorumluluklara sahip. Temsilci ayrıca Kuzey Atlantik İttifakı’nın Afganistan’la ilişkilerinin uyumluluğunu sağlayacak politikalarla ilgili NATO Konseyi’ne tavsiyelerde bulunacak. 

Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz daha önce 2002-2003 yılları arasında Afganistan'daki ISAF'a (Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti) siyasi danışmanlık yaptı. Ardından 2010-2013'te Sofya Büyükelçiliği görevini üstlendikten sonra Kabil'e atandı. 

'Kabil Havaalanı'nın işletmesi Türkiye'de'

Dışişleri Bakanlığı, Aramaz'ın NATO'nun sivil temsilcisi olarak bu atanmasının önemli olduğunu belirtirken, "Bu bağlamda ülkemiz, ISAF harekâtının sona ereceği 31 Aralık 2014 tarihinden sonra başlayacak olan ve Afganistan ulusal güvenlik güçlerine eğitim, danışmanlık ve yardım sağlamayı hedefleyen Kararlı Destek Misyonu’nda Kabil için 'çerçeve ülke' sorumluluğunu ve bu meyanda ayrıca Kabil Uluslararası Havaalanı’nın işletilmesini üstlenecektir" açıklamasını yaptı. 

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.