Sosyal Medya

Güncel

Peşmerge: Kürdistan sınırını çizdik!

Musul’un Zumar nahiyesi sınırında bulunan Peşmerge Güçleri Komutanı, “Kürtler olarak Kürdistan’ın Irak’la sınırını Zumar’da çizdik” dedi.Peşmerge güçleri Musul'un Zumar nahiyesine 25 Ekim'de yaptığı operasyonda, bölgeyi IŞİD'den almıştı. Musul’un Zumar nahiyesi sınırında bulunan Peşmerge Güçleri Komutanı, “Kürtler olarak Kürdistan’ın Irak’la sınırını Zumar’da çizdik” dedi. 

GERİ ADIM ATILMAYACAK

Irak Kürdistan bölgesinde yayın yapan Rûdaw televizyonunun haberine göre, Zumar’da atılan bu adım, Kürdistan Bölgesi’nin Irak’a karşı çizdiği ilk sınır hattı özelliğini taşıyor. Peşmerge komutanına göre, çizilen bu sınırdan geri adım atılmayacak.

Petrol zengini IŞİD, Zumar’da yenilip çekilirken birçok evi harabeye çevirip çekildi. Evlerini bu halde gören nahiye halkı, IŞİD’le işbirliği yapıp Kürtler’in ölümüne sebep olan Arapların Zumar’a dönmelerini istemiyor.

Musul’un kuzeydoğusundaki petrol zengini Zumar nahiyesi, IŞİD’in elinde bulunan Hogne kasabasına 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Zumar’ın kurtarılmasından sonra, IŞİD’le işbirliği yapan Araplar ve Kürtler nahiyeden kaçmıştı. Öte yandan peşmerge komutanının bu açıklamasına Irak hükümetinin ne tepki vereceği ise merak konusu oldu.

YENİAKİT

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.