Sosyal Medya

Güncel

PKK destek almasına rağmen ağır kayıplar veriyor

Kobane'de ABD başta olmak üzere Batı ülkelerinin bombardıman uçakları ve medya ile desteklediği, mühimmat yardımı yaptığı, finanse ettiği, ve Peşmerge tarafından da desteklenen PKK hala IŞİD karşısında herhangi bir ilerleme kaydetmedi.PKK'nın yoğun Batı desteğine, Türkiye'e yaralılarını tedavi etmesine, aldığı devasa askeri ve finans yardımına rağmen aradan geçen 50 gün süresince IŞİD'e karşı herhangi bir mevzi alamamış olması örgütün askeri kabiliyetlerinin çok düşük olduğunu ortaya koydu ve taraftarlarını da hayal kırıklığına uğrattı. PKK'ya karşı 800 Kobane asıllı Kürt de Halepçe asıllı Kürt Abu Derda el Kurdi komutasında çatışmalara katılıyor. 

PKK'nın Türkiye'de İslami kurumları, medreseleri ve tesettürlü kadınları IŞİD destekçisi olmakla itham ederek saldırılar yapmasının ise aslında IŞİD'i desteklemeyen bir çok kişinin IŞİD'i desteklemesine yol açtığı bildiriliyor. İslami camiaya yönelik saldırıların PKK'yı Türkiye içinde bir Cihad akımı ile karşı karşıya getirebileceği dolayısıyla PKK'nın bu siyasetinin örgütün aleyhine olduğu da biliniyor. Bu tür bir durumda PKK'ya düşmanlık besleyen güçlerin Doğu ve Güneyduğu'daki muhalif unsurları destekleyeceği ve bunun tüm bölge için bir felaket anlamına geldiği biliniyor. İslami kurumlar son olaylarda PKK'ya çeşitli misillemelerde bulunsalar da bölgenin bir şiddet sarmalına ve tuzağa çekilmemesi için sağduyulu hareket ettikleri biliniyor. 

Büyük yıkıma neden olan koalisyon bombardımanları, ve Peşmerge'nin Kobane'ye soktuğu ağır silah ve savaşçı gücüne rağmen IŞİD 50 günden bu yana Kobane'de direnmeye devam ediyor. PKK yanlılarının örgütün Marksist ve Sosyalist iddialarına rağmen ABD tarafından desteklenmesini şaşkınlıkla karşıladığı, çoğu kişiye göre bu ittifakın son derece ilkesiz olarak değerlendirildiği de gözlemleniyor. Son yayınlanan görseller PKK'nın oldukça ağır kayıplar verdiğini gösteriyor.

İNCANEWS

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.