Sosyal Medya

İslam

Bugün Hicri yılbaşı

Hz. Muhammed (sav)`in Mekke`den Medine`ye hicreti ile başlayan Hicri takvimin başlangıcı olan 1 Muharrem, Müslümanlar arasında Hicri yılbaşı olarak, yarın çeşitli etkinliklerle kutlanacak.Hicri takvimin başlangıcı olarak esas alınan Hz. Muhammed (sav)’in Mekke’den Medine’ye Hicretinin yıldönümü  olan Muharrem ayının ilk günü,  Hicri Yılbaşı olarak,  yarın Müslümanlar arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak. 

Hicri yılbaşı etkinlikleri kapsamında, Müslümanlar  kendi aralarında Hicri yılbaşını tebrik mesajları paylaşırken, Hz. Muhammed (sav)’in Mekke’den Medine’ye Hicreti ile ilgili yapılacak çeşitli etkinliklere  de katılacaklar. 

Muharrem ayı Hicri takvim’in başlangıcı olmasının yanında, bu ayın başında, ortasında ve sonunda tutulacak orucun çok faziletli olduğu Peygamber Efendimiz’in (sav) birçok hadisinde yer almaktadır. Dolayısıyla yeni bir Hicri yılı oruçla karşılamak için, yarınki Muharrem ayının ilk gününde oruç  tutmak, Müslümanlara büyük sevap kazandıracak. 

Muharrem ayı barındırdığı Aşure günü dolayısıyla da, Müslümanlar için büyük önem arz etmektedir. İslam tarihinde Aşure gününde  yaşanan bir çok güzelliğin yanında, bu ayda cereyan eden Kerbela faciasında Hz. Hüseyin’in katledilmesi ve Ehl-i Beyt’e yaşatılan eziyetler, hala  Müslümanları hüzünlendirmekte… (İLKHA)

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.