Sosyal Medya

Coğrafyamız

Hizbullah askerleri isyan etti

Lübnan Suriye sınırında Esed'e destek için savaşan Hizbullah askerlerinin bir bölümünün emirlere uymayarak isyan ettiği iddia edildi.Lübnan'da eğitim alan askerlerin, komutanları tarafından verilen emirleri yerine getirmediği ifade edildi.

Suriyeli muhaliflere yakın El Dorar haber sitesi, Lübnan kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Hizbullah askerlerinin yeterince eğitim almadan ön saflara gönderilmesi ile ilgili problemler yaşandığı belirtildi. Lübnan’da bulunan Arsal’ın Jarrud bölgesinde kimi Hizbullah askerleri muhalif Nusra Cephesine karşı savaşmayı reddettikleri bildirildi. Problemin büyümesi üzerine Hizbullah lideri Nasrallah’ın bölgedeki askerleri ziyaret ederek, onları yatıştırmaya çalıştığı ve moral desteğinde bulunduğu belirtildi. Hizbullah komutanları, Nasrallah’a profesyonel eğitim alamayan acemi ve tecrübesiz askerlerin savaşın ön cephelerine gönderilmesi konusundaki rahatsızlıklarını ilettiği kaydedildi.

Nasrallah’ın ziyaretinin ardından bölgeye acemi askerlerin yerine profesyonel birliklerin gönderildiği ifade edildi.

Suriye'de isyanın başlamasının ardından yaklaşık 3 yıldır Hizbullah askerleri Esed ordusu saflarında muhaliflere karşı savaşıyor. Savaşta İran Cumhuriyet Muhafızları ordusu ile birlikte Lübnan Hizbullah askerleri Esed ordusunda ön cephede savaşıyor. Muhaliflerle girdikleri çatışmalarda sonucu çok sayıda Hizbullah askeri hayatını kaybetti.

Kaynak: CİHAN

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.