Sosyal Medya

Güncel

Arınç: Öcalan'ın sekreterya talebi makuldür

Başbakan Yardımcısı Arınç, Abdullah Öcalan'ın kendisine yardımcı olabilecek birilerini istemesinin gayet makul bir talep olduğunu söylediBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç "Öcalan’a sekreterya iddiasını hükümet sözcüsü olarak doğrulayabilir misiniz?" şeklindeki bir soru üzerine yaptığı değerlendirmede, Öcalan'ın sekreterya isteğinin gayet makul olduğunu savundu. 

Başbakan Yardımcı Arınç, özel bir televizyon kanalında yaptığı değerlendirmelerde, Öcalan'ın sekreterya konusuna da değindi.

Sekreteryaya seçilecek kişilerin belli olduğu yönündeki iddiaların sorulması üzerine konuşan Arınç, "Doğrulamam. Çünkü böyle bir şey yok. Adına sekreterya dersiniz ama başka bir yöntem olabilir. Bunu söyleyenler dileklerini isteklerini konuşuyor olabilirler. Kendilerine saygı duyuyorum." dedi.

Arınç şöyle konuştu: Öcalan “ben burada yalnızım” diyor. “Süreç devam ettikçe ne karar aldığınızı takip etmem lazım” diyor. Bu haksız bir talep değil bana göre.

Kendisine bazı imkanların hukuk içinde Adalet Bakanlığımız gerekli olanı yapacaktır.

Sekreterya, bizim sekreterlerimiz gibi adaya gitmesi her gün Öcalan’la görüşülmesi gibi bir şey değil.
Cezaevinin kendi şartları içinde olabilecek bir şeydir. Bu bence makul bir istektir.

Bir insan bu kadar yaşa gelmiş 17 senedir cezaevinde… Bu kararların yazılmasında not edilmesinde “benim birkaç kişiye ihtiyacım var “demişse bunu Adalet Bakanlığımız karşılayacaktır.

Bir şeyi karıştırmayalım. İmralı Adası'na farklı mesleklerden insanların gitmesi Akil İnsanlar toplantısında da gündeme gelmişti. Bunların arasında gazeteciler de olabilir başka isimler de olabilir. Bu da bence makul bir taleptir.

Bugün sadece HDP gidiyor. Avukatları görüşebilir, yakınları görüşebilir, kız kardeşi öldü sanırım şimdi erkek kardeşi gidiyor ve her gidip geldikten sonra ortalığı karıştırıyor, onun dışında da Adalet Bakanlığı'nın izniyle milletvekilleri ve özel izinli olanlar gidebilir.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.