Sosyal Medya

Güncel

Öcalan'ın sekreteryası İmralı heyeti olacak

Çözüm Süreci kapsamında İmralı'da önümüzdeki günlerde bir sekreterya kurulacağı belirtiliyor. Sırrı Süreyya Önder, sekreteryada İmralı heyeti ile Hatip Dicle'nin bulunacağını söylediHDP milletvekili ve İmralı heyeti isimlerinden Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecinin devamı için Abdullah Öcalan’ın 5 kişilik bir sekreteryasının olacağını açıkladı. Sekreteryada mevcut İmralı heyeti ile Hatip Dicle olacak.

HDP milletvekili ve İmralı heyetinin değişmez isimlerinden Sırrı Süreyya Önder, çözüm süreci, Kobanê eylemlerinde HDP’ye yöneltilen eleştirilen ve son İmralı ziyareti hakkında açıklamalarda bulundu.

CNN Türk‘te soruları yanıtlayan Önder, “Mutlak barış için silahsızlanma da dahil bize 5-6 ay yeter. Yani mart ayı geldiğinde biz bütün bunları geride bırakırız” dedi. Önder, çözüm sürecinin yol haritasında nelerin yer aldığına dair ayrıntılar da verdi. Önder’in açıklamasını göre, bir sekreterya kurulacak, Akil İnsanlar arasından ve başka bir kafileyle yeni bir gözleme heyeti oluşacak, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı bunları delege edecek, 7-8 komisyon kurulacak (Bunlar arasında Meclis’te kurulanlar da olacak).

Önder, sekreteryanın ne zaman çalışmaya başlayacağına dair soruya ise “Önümüzdeki haftadan itibaren devreye girmeli diye düşünüyorum” cevabını verdi.

Önder, sekreteryanın haftada 3-4 gün çalışabileceğini söyledi.

ARINÇ: BELLİ DEĞİL

Konuyla ilgili değerlendirmeleri sorulan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, "Öcalan'a sekretarya konusu doğru bir konu değil. Adalet Bakanlığı gerekeni yapacak. Adanın kendi şartları içinde olabileceği bir konudur. Akil insanların adaya gidip gitmeyeceği net değil." dedi.

Arınç, özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: Öcalan “ben burada yalnızım” diyor. “Süreç devam ettikçe ne karar aldığınızı takip etmem lazım” diyor. Bu haksız bir talep değil bana göre.

Kendisine bazı imkanların hukuk içinde Adalet Bakanlığımız gerekli olanı yapacaktır.

Sekreterya, bizim sekreterlerimiz gibi adaya gitmesi her gün Öcalan’la görüşülmesi gibi bir şey değil.
Cezaevinin kendi şartları içinde olabilecek bir şeydir. Bu bence makul bir istektir.

Bir insan bu kadar yaşa gelmiş 17 senedir cezaevinde… Bu kararların yazılmasında not edilmesinde “benim birkaç kişiye ihtiyacım var “demişse bunu Adalet Bakanlığımız karşılayacaktır.

Dünya Bülteni

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.