Sosyal Medya

Eğitim

İlber Ortaylı: İmam Hatip çok, din bilgini yok

İlber Ortaylı, Türkiye'de din bilginilerinin yetişmediğini, sürekli İmam Hatip Okullarının açıldığını belirterek "Ama İmam Hatiplerden din bilgini yetişiyor mu? Ona bakmak gerek" dediTarihçi Profesör Doktor İlber Ortaylı, Türkiye'de İmam Hatip'in çok din aliminin ise az olduğunu savundu. Ortaylı, "İki ölü, üç diri dili öğreteceksin ki din bilgini olan adamlara saygı duyulsun. Var mı böyle bir bakışın, kaliten?" diye sordu. 

Hürriyet'e konuşan İlber Ortaylı, Türkiye'de din bilginilerinin yetişmediğini savundu. "Bir toplumda din eğitimi olur, olmaz diye bir şey yok. Ama bunu iyi yapmak zorundasın, kaliteli yapmak zorundasın, hakkını vererek yapmak zorundasın." diyen Profesör Ortaylı, "Her defasında imam hatip okulları açıyorlar örneğin . Cumhuriyet Halk Partisi CHP de açmıştı imam hatipleri, Demokrat Parti de... Şu anda de bunlar açıyor. Ha bire açılıyor bu okullar. Ama imam hatiplerden din bilgini yetişiyor mu? Ona bakmak gerek." şeklinde konuştu. 

Prof. Ortaylı, "İki ölü, üç diri dili öğreteceksin ki din bilgini olan adamlara saygı duyulsun. Var mı böyle bir bakışın, kaliten? İyi bir din bilgini klasik eğitimle, klasik hümanist eğitimle paralel olarak alır din eğitimini." diyerek Almanya, Fransa ve İsveç örneğini verdi. 

İyi bir din bilgini olmak için Hıristiyanlığın, Museviliğin bilinmesi gerektiğini vurgulayan Ortaylı, şöyle konuştu: Bilmek zorundasın. İslam'dan evvel gelen şeraitlerin neler getirdiğini bilmeden, İslam'a onlardan nelerin geçtiğini bilmeden fetva verilemez. Yunanca, Latince bilmeyen bir İslam müçtehidini düşünmek güç ... Bu dillerden birini okullarda okutman ihtiyaç . Şarttır bu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.