2013 yılında başlayan çözüm süreci, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da yaptığı geri çekilme çağrısıyla somut olarak başlamıştı. Ancak süreç özellikle Kobani’de PYD güçleri ile IŞİD arasında yaşanan çatışmaların ardından Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşanan eylemler nedeniyle, en kritik dönüm noktalarından birine girdi.

Bu süreçte Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla gönderdiği sürecin akıbetinin 15 Ekim tarihinde belli olacağına dair mesajı ile birlikte tartışmalar iyice alevlendi. Ancak bu süreçte hükümetin yol haritasının hazırlıklarını tamamladığının duyulmasıyla ibre başka bir yöne döndü.

'Yol haritasında İmralı ile mutabakat tamam'

Bayramdan önce hükümet yetkilileri, çözüm sürecinin tüm aşamalarının takvimlendirilmiş olarak yer aldığı yol haritasının özeti niteliğindeki giriş sayfasını HDP heyetiyle paylaştı. HDP yetkililerinin verdiği bilgilere göre, yol haritası üzerinde İmralı’da Abdullah Öcalan ile mutabakat sağlandı. HDP yol haritasının bu bölümünü hafta sonu görüşecekleri KCK yetkililerine Kandil’de aktaracak.

Ardından da heyet 21 Ekim Salı günü İmralı Cezaevi'nde Abdullah Öcalan ile görüşecek. Bu görüşmede beklenti Abdullah Öcalan’ın, “kritik, önemli” bir çağrı yapması. Öcalan’ın nasıl bir çağrı yapacağı şimdilik net değil; Kandil’de yapılacak görüşmeler, KCK’dan alınacak mesaj da etkili olacak. Al Jazeera’ye bilgi veren yetkililer, çağrının “başta örgüte' olmak üzere "devlete ve hükümete" yönelik olacağını belirtti.

1 Eylül’de bekleniyordu

Abdullah Öcalan’ın 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde örgüte geri çekilmenin devamı ve 'kalıcı ateşkes' niteliğinde bir mesaj vermesi bekleniyordu. Ancak müzakerelerin başlaması yönünde somut adım atılmadığı gerekçesiyle Öcalan bu çağrıyı yapmamıştı.

Ancak ilk maddesi “resmi müzakerelerin başlaması” olan yol haritasının netleşmesi ve üzerinde Öcalan ile mutabakat sağlanmasının ardından geçen haftalarda KCK yönetiminden “çözüm sürecinin bitme noktasına geldiği" açıklamalarından sonra Öcalan’ın bu defa örgüte çağrı yapacağı belirtildi.

 

Kaynak: Al Jazeera