Sosyal Medya

Dünya

'Kobani Kantonu' Türkiye'den silah istedi

Kuzey Suriye'de kurulan Kobani yönetimi, IŞİD saldırılarına karşı Türkiye'den kendilerine silah ve cephane vermesini istediSuriye’nin kuzeyinde bulunan ve geçtiğimiz aylarda kanton yönetimi kurulan üç bölgeden biri olan Kobani, IŞİD saldırılarına karşı Türkiye’den silah yardımı istedi.

Kobani kantonu tarafından yayınlanan yazılı bildiride, IŞİD’ yönelik tedbir alınmamasının halinde bölgedeki halk ve Türkiye'nin güney sınırları üzerindeki tehlikeyi daha da büyüttüğüne dikkat çekildi.

Açıklamada “Bu temelde çetelerin vahşi ve barbar saldırı ve uygulamalarını kırabilmek için Türkiye hükümetini, etkili silahlar ve cephane vermek suretiyle bize yardımcı olmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yayınlanan yazılı açıklama şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin değerli yetkilileri, Türkiye parlamentosunun saygıdeğer üyeleri;

Bir yılı aşkın bir süredir Kobani bölgesi IŞİD’in kuşatması altında bulunmaktadır. Çeteler bu kuşatmayla bölgenin su, elektrik, çocuk sütü ve benzeri temel yaşamsal gereksinimlerini kesmiştir. Ambargonun yanı sıra çeteler Irak ve Suriye'nin askeri karargahlarından ele geçirdiği tüm ağır silahlarla sürekli Kobani bölgesine saldırmaktadır. Bu silahlarla birçok katliam gerçekleştiren IŞİD, 14 eylül 2014'ten beri saldırılarını üç cepheden geliştirerek daha da genişletmiştir.

IŞİD, güvenli olan bölgemizde köylere vahşice top saldırılarında bulunarak cinayet ve katliamlarının startını vermiştir. Bu yüzden bölgedeki halklara dönük tehlike daha da büyümüştür. Bölgede yeni katliamlar yaşanmaması için YPG sivil halkı korumak için köyleri boşaltmak zorunda kalmıştır.

YPG elindeki ferdi silahlar ve sınırlı askeri imkanlarla IŞİD çetelerinin barbar ve vahşi saldırılarına karşı durabilmiş ve çetelerin kente doğru ilerleyişini durdurabilmiştir. YPG güçlerimiz sınırlı imkanlarıyla IŞİD’e ağır darbeler vurmuş olsa da örgütün gerek sayıca kat be kat çokluğu gerekse de sahip olduğu askeri imkanlar ve gelişkin silahlar, bölge halkı için çok ciddi tehlikeler arz etmektedir. IŞİD çetelerinin Kobani'de de Şengal benzeri katliamlar yapma tehlikesi halen sürmektedir. Çünkü çeteler birçok defa Kobani kentini ele geçirmek istemiş, ancak bunu başaramamış ve ağır darbeler yemiştir.

"Uluslararası ittifaka dayalı olarak IŞİD’le mücadele temelinde oluşturulan uluslararası koalisyon, örgütün ortadan kaldırılması için önemli bir ihtiyaç ve yerinde bir adımdır. Uluslararası koalisyon her ne kadar Kobani etrafında kümelenmiş büyük sayıdaki IŞİD çetelerini hedeflememiş olsa da bu adım Kanton Yönetimi ve halkında bir rahatlık yaratmaktadır.

Kobani hükümeti başbakanlığı olarak teröre karşı uluslararası mücadeleyle kader birliği içinde olup şuan bile pratik olarak IŞİD vahşetine karşı savaşmaktayız. Bu temelde çetelerin vahşi ve barbar saldırı ve uygulamalarını kırabilmek için Türkiye hükümetini, etkili silahlar ve cephane vermek suretiyle bize yardımcı olmaya çağırıyoruz. Bu çete örgütünün ihmal edilip görmezden gelinmesi, bölge halklarının kaderi üzerindeki tehlikeyi büyütmekte ve Türkiye'nin güney sınırlarını da büyük tehlikelere açık hale getirmektedir."

DÜNYABÜLTENİ

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.