Sosyal Medya

Hasip Yokuş ile Kobani'deki Gelişmeler Üzerine...

Özgür-Der Suriye Muhacirleri Yardım Komisyonu Başkanı Hasip Yokuş ile Kobani’deki gelişmeler üzerine söyleştik.Özgür-Der Suriye Muhacirleri Yardım Komisyonu olarak Islah-Der Başkanı Mehmet Şah Efe ile birlikte Suruç ve Kobani sınırına bir ziyaret gerçekleştirdiniz. Öncelikle gidiş amacınız hakkında bilgi verir misiniz?

Memnuniyetle. Bildiğiniz gibi yaklaşık üç yıldır Suriye’de devam eden iç savaş dolayısıyla yerinden yurdundan muhacir olmuş kardeşlerimizin sorunlarını bir nebze de olsa hafifletmek amacıyla Özgür-Der bünyesinde Suriyeli Muhacirlere Yardım Komisyonu kurulmuştu. Bu komisyon bünyesinde birçok yardım faaliyeti yürüttük. Bildiğiniz gibi geçen hafta sonu IŞİD’in Kobani’ye saldırması üzerine resmi rakamlara göre yaklaşık 150 bin kişi daha Türkiye’ye sığındı. Bu insanların yaşadıkları koşulları, ihtiyaçlarını ve bu çerçevede yapılması gerekenleri yerinde görmek amacıyla bu ziyaretimizi gerçekleştirdik.

43309

Nasıl bir manzarayla karşılaştınız? Oradaki ortamı biraz anlatır mısınız?

Suruç ve Kobani’ye Temmuz ayında da İHH yardım çalışmaları dolayısıyla gitmiştim. Suruç kent merkezi çok hareketli ve kalabalık. Kobani’den göç edenlere ilaveten ulusal ve uluslararası birçok yayın kuruluşunun muhabirleri, canlı yayın araçları, birçok yerli ve yabancı STK, çok sayıda güvenlik kuvveti personeli, zırhlı araç, olağanüstü güvenlik önlemleri ve hangi amaçla orada bulunduğunu bilemediğim değişik ülkelerden insanlar…

43310

Daha önce de yardım çalışmaları dolayısıyla göçlerin olduğu yerlere gittiniz. Burada gördükleriniz daha mı farklıydı?

Kesinlikle. Daha evvel de yoğun göçlerin yaşandığı Hatay, Yayladağı, Reyhanlı, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa’ya birçok kez gittim. Ancak böylesine bir medya ilgisi özellikle de dış basın ilgisi hiç bu şekilde olmamıştı. Suruç ve Kobani sınırında her renkten, her ırktan insan görmek mümkündü.

43311

Bu olağanüstü ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Birincisi ve bence en önemlisi ABD öncülüğünde IŞİD başta olmak üzere Suriye’deki İslami direniş hareketlerine müdahale etmek üzere bir uluslararası koalisyon teşkil ettirildi. Bu müdahalenin Suriye ve Irak’ta farklı bazı gelişmelere zemin teşkil edeceği beklentisi var. İkinci etken; bu yeni göçmenlerin etnik aidiyetleriyle ilgili. Bu yeni göçmenler ekseriyeti itibariyle Kürt. Dahası bunlar IŞİD saldırılarından dolayı göç etmek durumunda kalmışlar. Üçüncüsü yine bununla bağlantılı olarak Türkiye’de hassas ve kırılgan bir zeminde devam eden çözüm süreci, gelişmelerin bu süreci ne şekilde etkileyeceğine dair oluşan merak ve kaygı. Ayrıca Ak Parti hükümetinin gelen bu yeni misafirlere karşı takınacağı tutum ve bundan kaynaklı olarak çözüm sürecinin nasıl bir seyir alacağı hususu birçok kesimin ilgisini çekmiş diye düşünüyorum.

43313

Peki, hükümet iyi bir sınav veriyor mu?

Sadece hükümet değil belediyeler, yardım kuruluşları, hayırsever birçok insan iyi bir ev sahipliği yapmak için büyük bir gayret içerisinde. Elbette eksiklikler, aksaklıklar söz konusu ancak bu bilinçli bir ihmalden kaynaklanmıyor. Önemli olan da bence bu. Valilik, Kaymakamlık, Kızılay, AFAD, Belediyeler, Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi kamu kuruluşları; İHH, AİD, Sadakataşı ve daha ismini sayamadığım pek çok insani yardım kuruluşu, hayırsever birçok insan iyi niyetle ve büyük bir özveri içerisinde bir çaba yürütüyor.

43314

Resmi rakamlara göre 150 bin civarında insan Kobani’den Türkiye’ye giriş yapmış. Bunlar nerelerde barındırılıyor?

Bu gelen insanların önemli bir kısmı Gaziantep’e, Kilis’e, Nizip’e, Şanlıurfa’ya, Ceylanpınar’a hatta İstanbul’a akrabalarının yanına yerleşmişler. Suruç’ta kalanlar ise AFAD’ın kurduğu çadır kentlerde, YİBO’larda, camilerin alt katında bulunan taziye evlerinde falan kalıyorlar. Bu insanların beslenme ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamak üzere resmi ve sivil kuruluşlar tarafından çarşı merkezinde ve çadır kentlerde seyyar aşevi ve hastane falan kurulmuş. Kaldıkları yerlere temizlik ve hijyen paketleri, battaniye, sünger ve giyim yardımları yapılıyor. Ancak tüm bu iyi niyetli çabalarla birlikte yardımın ulaşmadığı birçok kimse var. Özellikle de toplu yerlerin dışında kalanlar.

Özgür-Der olarak bir yardımınız söz konusu olacak mı?

İnşallah. Bölgeye gidiş sebebimiz buydu. Oradaki ortamı, eksiklik ve ihtiyaç durumunu yerinde görüp buna göre yardım çalışmalarımızı planlamak.

43315

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Özgür-Der olarak bugüne kadar Suriyeli muhacir kardeşlerimize yönelik birçok yardım faaliyeti yürüttük. Kobani’den gelen kardeşlerimiz için de aynı çabalarımız söz konusu olacak. Tüm bu faaliyetlerimizi kardeşlerimizin destek ve katkılarıyla yaptık. Aynı şekilde desteklerini devam ettirmelerini bekliyoruz. Ayrıca Özgür-Der olarak geçen senelerde olduğu gibi bu sene de kurbanlarımızı Gazze ve Suriye’de kestireceğiz. Suriye’de keseceğimiz kurbanlarımızın 250 tanesini İHH ve Sadakataşı ile birlikte Azez, İdlip ve Deyrezzor’da kesmeyi planlıyoruz. Bu sayının üzerindekileri de inşallah Suruç ve Diyarbakır’daki Suriyeli ailelere dağıtmayı düşünüyoruz. Kurban yardım hesaplarımızla ilgili Haksöz-Haber ve Islah-Haber’de detaylı bilgiler vardır.

Bize ayırdığınız zaman ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Böyle bir imkanı tanıdığınız için asıl ben teşekkür ediyorum.  

43316

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.