Sosyal Medya

Güncel

Suriyeliler metropollere göç ediyor mu?

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay Suriye'den kaçarak 3 günde Türkiye'ye giriş yapan 130 bin sığınmacı için yapılan hazırlıkları anlattı.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Dr. Fuat Oktay son günlerde IŞİD ile PYD arasında şiddetli çatışmalar devam ederken Şanlıurfa sınırından Türkiye'ye giriş yapan, Suriyeli Kürtlerin barınma ve insani ihtiyaçları için gerekli hazırlıkların önceden tamamlandığını ve gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

4 YILLIK BİR TECRÜBEMİZ VAR

4 yıllık bir tecrübemiz var 1,5 milyonluk nüfusa ev sahipliği yapıyoruz diyen AFAD Başkanı Oktay, "Üç günde 130 bin insanın girişinde çok ses çıkmadan, kargaşa olmadan düzenli olarak yerleştirildi." dedi.

GELİŞLER YAVAŞLADI

Suriye'de IŞİD ile PYD arasında çatışmalar devam ederken 4 gün öncesine nazaran Girişler bu gün itibari ile daha yavaşladığını ifade eden Oktay, "Mobil sınır kapısı sayısı 10’dan 2’ye düştü. Yoğunluklu olarak sadece bir giriş noktamız çalışıyor. Acil hastalar için ambulansımız bekliyor, ülkemize geçiş yapan insanları sağlık kontrolünden geçiriyoruz. " açıklamasını yaptı.

GENELLİKLE AKRABA YANLARINI TERCİH EDİYORLAR

Bölgedeki yatılı bölge okulunda 10 bin kişilik bir barınma alanı oluşturduklarını ve benzer yerlerin ülkemize sığınan insanların hizmetine sunulduğunun altını çizen AFAD BAşkanı Oktay, "Genellikle akraba yanlarını tercih ediyorlar. Zaten birkaç gün sonra çatışmalardan durduktan sonra evlerine dönmek istiyorlar, ancak durum ne gösterir bunu kestirmek zor, biz de bütün olasılıkları düşünerek hazırlıklarımız yürüyoruz." dedi.

BÜYÜKŞEHİRLERE GÖÇ YOK

Suriye'den son 3 günde 130 bin sığınmacının Türkiye'ye giriş yapması üzerine binlerce kişinin metropollere göç ettiği haberlerinin aksine bir açıklama yapan AFAD Başkanı Oktay, "Büyük şehirlere göçten ziyade yakın şehirlerinde akrabaları gelip Suriyeli sığınmacıları evlerine götürmekte ama büyük şehirlere, Ankara ve İstanbul gibi uzak metropollere yoğunluklu bir göç yok."diyerek konuyu açıklığa kavuşturdu.

KİMSE ENDİŞE ETMESİN

Kobani'den sonra Kamışlo'daki insanlarından Türkiye'ye geleceğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Oktay, insanımızın AFAD'ın hazırlıklarının yerinde olduğu her türlü gelişmenin karşısında AFAD’ın hizmet vereceğini bilmelerini istiyoruz. Kimse endişeye düşmesin." ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.