Sosyal Medya

Coğrafyamız

'Yaklaşık 3 milyon Suriyeli çocuk okula gidemiyor'

Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Kurtarın) yaklaşık üç milyon Suriyeli çocuğun ülkelerinde süren savaş yüzünden okula gidemediklerini açıkladı.Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Kurtarın) yaklaşık üç milyon Suriyeli çocuğun ülkelerinde süren savaş yüzünden okula gidemediklerini açıkladı.

Merkezi Londra'da bulunan kuruluş bugün yayımladığı son raporunda dördüncü yılına giren savaşın bir nesli düzgün bir eğitimden yoksun bıraktığını bildirdi.

Raporda sorunun nesiller sürecek sonuçlar doğurabileceği uyarısı yapıldı.

Save the Children'a göre geçmişte dünyada okula gitme oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Suriye, bu kategoride sondan ikinci sıraya geriledi. Halen Suriye'de çocukların sadece yarısı okula gidebiliyor. Halep kentinde ise bu oran sadece yüzde 6.

Raporda Suriyeli bir öğretmenin, "Travma geçirmiş çocuklar her tip silahı biliyorlar ama derslerinden çok az şey hatırlıyorlar" şeklindeki sözleri de yer aldı.

"Okulların beşte biri kullanılamıyor"

Save the Children'a göre Suriye'de tahminen 3 bin 465 okul ya yıkıldı, ya zarar gördü, ya da halen askeri amaçlarla kullanılıyor.

Bu da ülkedeki okulların beşte birine tekabül ediyor.

Suriye'de Mart 2011'de başlayan rejim karşıtı isyan zamanla iç savaşa dönüşmüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre savaş sonucu en az 190 bin kişi öldü, 3 milyon kişi de ülkelerini terk etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.