Sosyal Medya

Yaşam

Konvoy önüne atlayana ceza

Emniyet, düğün konvoylarının önünü kesen, trafik ışıklarında araç camı silerek para talep edenler için harekete geçiyor. Hazırlanan genelge ile polisler konvoy yolunu kesenlere 80 lira para cezası verebilecek.Düğün konvoyunun önünü kesen ya da ışıkta bekleyen araçların camını silip para talep eden kişilere izin verilmeyecek. Polis, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan bu kişilere müdahale edip, para cezası uygulayacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, yeni bir genelge hazırladı.

EMNİYET HAREKETE GEÇTİ

İstanbul Bahçelievler'de düğün konvoyunun önünü kesenlerin bahşiş için damadı öldürmesinin ardından yeniden harekete geçildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan genelgeye göre, bahşiş almak için düğün konvoylarının önünü kesen ya da trafik ışıklarında araçların camını silip vatandaşlardan para isteyenlere para cezası uygulanacak. Genelgede, çocukları, beden veya ruh bakımından kendini idare edemeyecek durumda bulunan kimseleri dilencilikte araç olarak kullanmanın Türk Ceza Kanunu'nda 'suç' olarak nitelendirildiği kaydedilirken dilenciliğin ise Kabahatler Kanunu'nda 'kabahat' olarak düzenlendiğine dikkat çekildi.

PARA CEZASI KESİLECEK

Buna göre, trafikte mendil, çiçek ve hediyelik eşya satma, araç camı silme gibi trafik ve genel güvenliği tehdit eden davranışların yapılmasına izin verilmeyecek. Bu kapsamda şehir içinde kavşaklarda ve taşıt yollarında 'trafiği tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunan' ve 15 yaşını doldurmuş kişiler hakkında o yerde görevli trafik polislerince Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince 80 lira para cezası uygulanacak. Ayrıca MOBESE üzerinden önemli kavşaklar ve trafik yoğunluğu bulunan noktalar düzenli olarak izlenecek, gerekli tedbirler alınacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.