Sosyal Medya

Dünya

NATO: Rus birlikleri Ukrayna'da

NATO Rus Ordusu'nun "Ukrayna topraklarında hükümete karşı savaşan isyancı güçlere yardım ettiğini gösteren" uydu resimleri yayımladı.Ukrayna Cumhurbaşkanı "gerilimdeki büyük artış" nedeniyle güvenlik konseyi toplantısı yaptı.

İsyancı güçler daha önce kıyı şehri Novoazovsk'u ele geçirerek yein bir cephe açmıştı.

Dört aydır süren çatışmalarda en az 2.119 kişi hayatını kaybetti.

Batılı liderler Rusya'yı kınarkeh Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil bir toplantıda buluştu.

NATO adına açıklama yapan Tuğgeneral Niko Tak binden fazla Rus askerinin Ukrayna topraklarında bulunduğunu, bu askerlerin isyancı güçlere yardım ettiğini ve onlarla birlike savaştığını söyledi.

BBC'ye konuşan Tak son iki haftada "Rusya'nın Ukrayna'daki askeri müdahale seviyesinin önemli ölçüde arttığını" söyledi.

'İsyancılara yardım ediyorlar'

Tak "NATO doğu Ukrayna'daki ayrılıkçı güçlere aralarında hava savunma sistemleri, top, tank ve zırhlı personel taşıyıcıların da bulunduğu büyük miktarda gelişmiş silahların gönderildiğini tespit etti. Rusya Ukrayna Ordusu'nun lehine seyreden çatışmanın gidişatını değiştirmek için isyancıları güçlendiriyor ve malzeme sağlıyor" dedi.

Ancak Rusya'nın AB Büyükelçisi Vladimir Çiznov iddiaları reddetti ve "NATO bu suçlamaları destekleyecek herhangi bir kanıt sunmadı" dedi.

Çiznov Ukrayna topraklarındaki tek Rus askerlerinin geçen hafta yakalanan 10 paraşütçü olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Avrupa Konseyi'nin gelecek Cumartesi günkü zirvede Rusya'ya karşı yeni ambargoları ele alacağını belirtti.

Ukrayna Güvenlik Konseyi Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko başkanlığındaki toplantının ardından zorunlu askerlik hizmetine geri dönüleceğini açıkladı.

Başbakan Arseni Yatsenyuk Rusya'nın "Avrupa'da bir savaş başlattığını" söyledi ve uluslararası topluma "etkili adımlar atılması" çağrısında bulundu.

Ayrılıkçıların lideri Aleksandr Zakarçenko Rus televizyonuna yaptığı açıklamada üç ila dört bin Rus vatandaşının saflarında çarpıştığını söyledi.

Zakarçenko bunların büyük çoğunluğunun eski Rus ordusu mensubu ya da izindeki askerler olduklarını ve hepsinin gönüllü çarpıştığını savundu

Ayrılıkçıların ilerleyişi

Bu hafta Rusya yanlısı ayrılıkçılar Ukrayna ordusuna karşı yeni bir cephe açarak güneye yöneldi.

Ayrılıkçıların son harekatı öncesinde Ukrayna ordusu Donetsk ve Luhansk bölgelerini çembere almaya çalışıyordu.

Kıyı şeridinde yeni bölgelerin kontrolünün ayrılıkçılara geçmesi durumunda Ukrayna ordusunun işinin zorlaşabileceği belirtiliyor.

Minsk görüşmeleri

Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Belarus'un başkenti Minsk'te biraraya gelmişti.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un da katıldığı görüşmeler oldukça soğuk geçmiş ve taraflar herhangi bir uzlaşı mesajı vermeden Minsk'i terk etmişti.

ABD ve AB Rusya'nın Ukrayna politikalarını gerekçe göstererek bir dizi yaptırımı yürürlüğe sokmuş durumda.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.