Sosyal Medya

Coğrafyamız

Barzani: İran'dan silah aldık

Bağdat ve Necef'in ardından Erbil'e giden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüştü. Görüşme sonrası konuşan Barzani, IŞİD'e karşı mücadele için silah taleplerine cevap veren ilk ülkenin İran olduğunu söyledi.İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif salı günü sabah saatlerinde Irak Kürdistan Özerk Bölgesi'nin başkenti Erbil'e geldi. Zarif'i, Erbil Uluslararası Havalimanı'nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin, IKBY Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa karşıladı.

Zarif, Başbakanlık ofisine geçerek IKBY Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi. 

Görüşme sonrası konuşan Zarif, Irak'ta IŞİD'le mücadele çerçevesinde herhangi bir İran askeri bulunmadığını, ancak İran'ın Kürt Yönetimi ve Bağdat'a destek verdiğini belirtti.

IŞİD'in sadece bölgesel değil, aynı zamanda uluslararası bir tehdit olduğunu dile getiren Zarif, Irak'ın güvenliğinin İran için önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar İbadi'yi destekleyeceklerini ifade eden Zarif, Erbil Yönetimi ve Bağdat hükümeti arasında yapılacak herhangi bir anlaşmaya da destek vereceklerini belirtti.

IKBY Başkanı Mesud Barzani ise İran'ın IŞİD'e karşı savaşan Kürt Yönetimi'ne destek olarak Erbil'e silah gönderdiğini söyledi. Barzani, IŞİD'e karşı mücadele için silah istediklerini hatırlatarak "İran bize silah veren ilk ülke oldu" dedi.

Zarif'in ayrıca Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüşmesi bekleniyor.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif pazar günü başkent Bağdat'a gelerek Iraklı mevkidaşı Hoşyar Zebari ve Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar İbadi ile görüşmüştü.

Zarif daha sonra ise Bağdat'ın güneyindeki Necef'e geçerek Irak'ta Şiiler için en büyük dini otorite sayılan Ayetullah Ali Sistani ile görüştü.

Irak'ta saldırılarını artıran IŞİD Kürt bölgesine doğru ilerlemiş ve peşmergelerle IŞİD mensupları arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştı. 

İran Dışişleri Bakanı, Bağdat'taki görüşmelerinin ardından ülkesinin IŞİD’e karşı mücadelede Irak’ın yanında olduğunu ve her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylemişti.

Uluslararası mücadeleye şartlı destek

Zarif, 21 Ağustos Perşembe günü IŞİD’e karşı verilecek bir uluslararası mücadeleye ancak nükleer programı yüzünden İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması karşılığında destek vereceklerini söylemişti.

İran yönetimi, Irak’ta mezhepçi ve ayrımcı politikalar yürüttüğü gerekçesiyle ülkedeki farklı kesimler tarafından eleştirilen ve yakında görevden ayrılacak olan Başbakan Nuri Maliki’nin en büyük destekçisiydi.

Ancak Tahran daha sonra, Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum’un hükümet kurma görevi için Şii siyasetçi Haydar İbadi’yi seçmesine destek verdi.

IŞİD’in Irak Kürt bölgesine doğru ilerleyişinin ardından Batı ülkelerinden IŞİD’e karşı sesler de yükselmeye başladı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.