Sosyal Medya

Coğrafyamız

Gazze'de ateşkes 24 saat uzatıldı

İsrail'in Gazze'de 1 ayda 2 bine yakın Filistinliyi öldürdüğü saldırıların ardından İsrail ile Hamas arasındaki müzakereler sürüyor. Taraflar kalıcı ateşkese zemin hazırlamak için mevcut ateşkesi 24 saat uzattı.Hamas'ın Siyasi Büro'sundan İzzet el Reşak, Mısır'ın başkenti Kahire'deki müzakerelerin tamamlanabilmesi için Gazze'de ateşkesin 24 saat daha uzatıldığını açıkladı. İsrail hükümeti de kararı doğruladı.

Karar, mevcut ateşkesin dolmasına 1 saat kala alındı. Kalıcı ateşkes müzakereleri için İsrail ve Filistinli heyetler Kahire'de görüşmeleri sürdürüecek. 

İsrail, 2006'dan beri kara ve denizden nefes aldırmadığı Gazze'ye 7 Temmuz'da havadan, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçti.
Bir aydan fazla süren saldırıların ardından geçen hafta Filistinli gruplar ile İsrail arasında geçici ateşkes kararı alındı.
Filistin tarafının Gazze'de ateşkes sağlanması için ortaya koyduğu talepler arasında şunlar bulunuyor:

  • Liman ve havaalanı inşaası,
  • Ablukanın kaldırılması,
  • İsrail ordusunun 7 Temmuz öncesindeki konumuna geri çekilmesi,
  • Gazzeli balıkçıların serbestçe avlanabilmesi,
  • 1993'teki Oslo Deklarasyonu öncesi tutukluların da aralarında bulunduğu dördüncü grubun yanında yeni tutuklanan milletvekillerinin serbest bırakılması,
  • İsrail'in bu anlaşmalara bağlı kalması.

İsrail heyeti ise iki temel istek üzerinde duruyor. Bunlar, Gazze'nin yeniden imarına karşılık Hamas tarafından düzenli ateşkesin sağlanması ve silahsızlandırılması olarak sıralanıyor. İsrail'in "silahsızlandırma" talebine Filistin tarafı tamamen karşı çıkıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.