Sosyal Medya

Dünya

Amerika'da polis askerleşiyor mu?

ABD'nin St.Louis kentine bağlı Ferguson kasabasında 18 yaşındaki siyahi gencin polis kurşunuyla öldürülmesi sonrasında başlayan isyanlar durulmuyor. Ve ABD ordusunun Irak ve Afganistan'da kullandığı ekipmanının polise veriliyor olması, ''ABD polisi askerleşiyor mu?'' sorusunu akla getiriyor18 yaşındaki Michael Brown isimli genç Cumartesi günü siyahların yaşadığı Ferguson semtinde polis kurşunuyla öldürüldü. Olayları takip eden 2 gazeteci gözaltına alındı. ABD'nin St.Louis kentine bağlı Ferguson kasabasında olaylar durulmuyor. Bu olayların içinde konuşulan bir konu var; polisin orduya sağladığı ekipman.

ABD Savunma Lojistiği Ajansı, ülkedeki polislere askeri donanım sağlıyor. Bu ekipmanların içinde Afganistan ve Irak operasyonlarında kullanılan zırhlı araçlar ve otomatik tüfekler de var. ABD polisine 8 sene içinde 453 zırhlı araç, 44 bin 900 gece görüşlü dürbün, 533 uçak ve helikopter, yaklaşık 94 bin silah verilmiş. Polise ordudan verilen ekipmanın sadece 2013 yılındaki değeri, 449 milyon dolar.

Ferguson, yüzde 67'si siyahi olan bir kasaba. Ferguson halkı, polisin bu kadar etkili silahlara sahip olmasından ve caddelerinde savaşlarda kullanılan zırhlı araçların dolaşmasından dolayı oldukça tedirgin günler yaşıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.