Sosyal Medya

Dünya

Altın bulamayana para yok

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki madenlerde ilkel yöntemler kullanılıyor.Orta Afrika Cumhuriyeti’nin güneyindeki Bambari kenti yakınlarında yer alan ve ülkenin önemli altın madenlerinden biri olarak kabul edilen Ndassima, Müslümanların oluşturduğu Seleka grubunun kontrolü altında bulunuyor.

Başkent Bangui'nin yaklaşık 400 kilometre doğusundaki Bambari kenti yakınında yer alan maden, bağımsız altın arayıcılar tarafından işletiliyor. Madene gitmek için Bambari'deki Seleka komutanlarından izin almak gerekiyor.

Madenin işletmesi, 2002'de Kanada şirketi Axmin'e bağlı Aurafrique'e verilmişti. 2010'da 25 yıl daha işletme izni alan şirket, Seleka'nın 23 Aralık 2012'de Bambari'ye girmesiyle projeden çekilmek zorunda kalmıştı. İşçiler, o günden bu yana kol demirleri, kürek, kova ve leğenlerle altın çıkarmak için çalışıyor. Yüzlerce işçinin çalıştığı maden, yerin 60 metre kadar altında bulunuyor. 

BULUNAN ALTIN KARŞILIĞI PARA ÖDENİYOR

Bir maden işçisi, sürekli ağrı kesici kullandıklarına işaret ederek "Patron bir yer gösteriyor, biz de kazıyoruz. Bulunan altın karşılığında para ödüyorlar" dedi.

Mayıs ayından bu yana Seleka'nın silahlı kanadının merkezi konumundaki Bambari, Hristiyan Anti-balaka grubu ile gerginliğin tırmanmasından ardından birçok şiddet eylemine sahne oldu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.