Sosyal Medya

Dünya

Orta Afrika’da sistematik soykırım

Orta Afrika’da yaşanan şiddet olayları hız kesmezken anti-balaka isimli çeteler Müslümanlara yönelik adeta sistematik bir soykırım uyguluyor.Şiddet olaylarının tırmandığı Kasım 2013’ten bu yana çoğunluğu Müslüman yaklaşık 900 bin insan evlerini terk ederek ülkenin kuzeyindeki daha güvenli yerlere ya da Sudan, Çad, Kamerun, Demokratik Kongo ve Kongo sınırlarındaki mülteci kamplarına sığındı.
 
603 BİN İNSAN EVİNİ TERK ETTİ
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın edindiği bilgilere göre 603 bin civarında insan ülke içinde evlerini terk ederken, 300 bin insan çevredeki değişik ülkelere dağıldı. Ülkelere göre mülteci dağılımı şu şekilde sıralanıyor: Çad 101 bin, Kamerun 95 bin, Demokratik Kongo 61 bin, Kongo 16 bin, Sudan 15 bin. Müslümanlara yönelik saldırılar başkent Bangui ve çevresindeki yakın illerde (Bossangoa, Bouar, Boda) yoğunlaşırken gelinen noktada ülkenin başkenti Bangui’de neredeyse hiç Müslüman kalmadı, kalanlar da kendilerini gizlemek zorunda bırakıldı.
 
CAMİLER YIKILDI, ÖLÜ SAYISI HER GÜN ARTIYOR
Başkentteki tüm camiler tahrip edilmiş birçoğu tamamen yıkılmış durumda. Şiddet olaylarında hayatını kaybeden insanların sayısı ise açıklanmıyor. Çevre ülkelere sığınan mülteciler ise oldukça kötü şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. 
 
SAĞLIK SORUNLAR ÇÖZÜLEMİYOR
Kamplarda gıda krizi yaşanırken sağlık sorunları da çözülemiyor. Kamplardan gelen fotoğraflar da yaşanan krizin boyutlarını gözler önüne sermeye yetiyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.