Sosyal Medya

Dünya

Muhalefet için 500 milyon dolarlık plan

Obama yönetimi, Suriyeli ılımlı muhaliflere askeri eğitim ve teçhizat sağlanması gibi yardımlar için ABD Kongresi’nden 500 milyon dolar talep etti.ABD hükümetinin 2015 yılı Denizaşırı Operasyonlar raporunda yer alan açıklamaya göre, Suriye’deki ‘ılımlı muhalefete’, Suriye halkının savunulması için askeri eğitim ve teçhizat sağlanmasının yanı sıra muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde istikrar sağlanması ve 'terör saldırılarına' karşılık verilmesi hedefleniyor.

Obama yönetimi, Ocak ve Şubat ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen konferansta ılımlı muhalefete daha fazla yardım yapılacağı sözünü vermişti.

Gruplar sahada bölündü

Suriye’de rejime karşı savaşan ve Batının desteklediği Hür Suriye Ordusu son bir yıl içerisinde sahada büyük güç kaybetti.

El Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi sahadaki rejim karşıtı ana unsur haline gelirken, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) muhalif gruplara karşı savaşmaya başladı.

Ülkede ayrıca İslami Cephe ve Mücahitler Ordusu gibi güçlü gruplar da rejime karşı savaşıyor.

Ülkedeki çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken iç savaş şu ana kadar 162 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıkladığı yeni rapora göre, ülkede toplam ölü sayısı 162 bini geçerken, çatışmalarda 8 bin 607’si çocuk 53 bin 978 sivil hayatını kaybetti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.