Sosyal Medya

Dünya

Kırımoğlu: Ukrayna geç kaldı

Kırım Tatar Milli Meclisi Eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosu’nun Kırım Tatarları’nı Kırım’ın yerli halkı olarak kabul eden yasa tasarısını onaylamasını olumlu, fakat çok geç kalmış bir adım olarak değerlendirdi.Kırımoğlu Kiev’de düzenlediği basın toplantısında, bu yönde bir karar daha önceden alınmış olsaydı, Kırım’a Rus Karadeniz filosunun yerleşememiş olacağını söyledi. Zira Kırımoğlu'na göre, bu durumda bir bölgenin yerlisi olarak tanınan halkın bu konuda söz hakkı olacaktı. 

Toplantıda Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan Kırımoğlu, Rusya’nın Kırım’da yaşayanların itiraz etmemeleri halinde kendiliğinden Rus vatandaşı olacakları yönündeki kararı hakkında şunları söyledi:

"Biz Kırım Tatarlarından Rus pasaportu alacak olanlara Ukrayna pasaportunu da korumaları çağrısında bulunuyoruz. Kırım Tatarlarına, 'Rus vatandaşlığına asla geçmeyin'  diyemeyiz. Rusya’da emekli maaşı, Ukrayna’dakinin iki katı. Bu şartlarda maddi açıdan zor durumda olan Kırım Tatarlarından Rus vatandaşlığına geçmek isteyenler olabilir. Fakat bu kişilerin Ukrayna vatandaşlığını da koruması gerek."

Rusya’nın Kırım Tatarlarına Kırım’ın özerk yönetimine katılma teklifi konusundaysa Kırımoğlu, bu durumun Tatarları zor bir ikilemle karşı karşıya bıraktığını belirterek şöyle konuştu:

“Eğer Kırım Tatar Meclisi üyeleri, Rusların teklifini kabul ederse, o zaman işgalci yönetimle birlikte hareket ediyormuş gibi görünecek. Fakat bu yönetimin tamamen dışında kalırlarsa o zaman da Ruslar Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in bize uyguladığı yöntemi uygulayarak Tatarlar arasında Meclis’e muhalif olan marjinal grupları muhatap alarak onları söz sahibi yapacak ve Kırım Tatarlarının bu sürece etki etme şansı tamamen ortadan kalkacak. Çünkü Ruslar Kırım’daki işgale meşruiyet verebilmek için Kırım Tatarlarından birilerini kendi yanlarında gösterme çabasında. Bu nedenle bir ikilemle karşı karşıyayız.”

Türkiye’nin tutumu konusundaysa Kırımoğlu, Türkiye’nin yaptığı açıklamalarla Kırım Tatarlarını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini belirtti. Ancak diğer taraftan Türkiye’nin Ukrayna’ya ve Kırım Tatarlarına vereceği desteğin önümüzdeki günlerde netlik kazanacağını kaydetti.

Kırımoğlu Türkiye’nin somut askeri destek verebilmesi için NATO’dan onay alması gerektiğini, öte yandan enerjide Rusya’ya bağımlı olduğu için Moskova ile ilişkileri tamamen kesemeyeceğini dile getirdi. Bunların da Türkiye'nin hareket alanını kısıtlayan hususlar olduğunu ifade etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');