Sosyal Medya

Coğrafyamız

Gannuşi: Esed ile Sisi’nin geleceği yok

Washington’da temaslarda bulunan Tunus’taki Nahda hareketinin lideri Raşid Gannuşi, “Suriye’deki Esed rejimi ile Mısır’daki Sisi rejiminin kesinlikle geleceği yok" dedi.Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi, ABD’nin başkenti Washington’da ‘Carnegie Endowment for International Peace’ adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen panelde konuştu.

Tunus’ta demokrasi alanında atılan adımları ve kaydedilen başarıları anlatan Gannuşi, ülkedeki İslamcı gruplarla laiklerin başarısının bir model oluşturduğunu, bunun da tüm bölgede dikkat çektiğini vurguladı. 

Gannuşi hem laikleri hem de İslamcıları destekleyen grupların oluşturacağı koalisyon hükümetinin Tunus’un geleceği için önemli olduğunu, tüm kesimlerin kesinlikle birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

‘Esed ile Sisi rejimlerinin geleceği yok’

Gannuşi, bölge ülkelerinde yaşanan gelişmelerle ilgili soruları da yanıtladı.

Arap Baharı’nın, bulundukları coğrafya üzerinde birçok olumlu etkisi olduğuna işaret eden Gannuşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye’deki Esed ile Mısır’daki Sisi rejiminin kesinlikle geleceği yok. Arap Baharı çok önemli bir başarı gerçekleştirdi. İnsanların arasındaki korku bitti. Araplar bu devrim sayesinde en basit şekilde diktatörlerin ve despotların yeterince güçlü olmadığını anladı. İnsanlar kendi kapasitelerini, var olan enerjilerini keşfetti. Suriye’de de insanların bunu başarması an meselesidir. Arapların bir gün, er ya da geç demokrasiye ulaşacakları konusunda oldukça iyimserim.”

‘Demokrasiden korkanlar değişimi durdurmak istedi’

Mısır’daki gelişmelerle ilgili bir soru üzerine Gannuşi, demokrasilerde yanlışların yapılabileceğini ancak bu yanlışların orduyla değil, sandıkta çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Mısır’ın kendileri için önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Gannuşi, “Mısır, Arapların lider ülkesidir. Bugün Mısır’daki zorluklar çözümü kolay olan zorluklar değil. Demokrasiyi önemsemeyenler, demokrasiden korkanlar Mısır’da değişimi durdurmak istedi. Bu, çok açık. Bu, Mursi hükümetinin yaptıklarıyla mı alakalı? Evet, Mursi hükümetinin birçok yanlış yaptığını düşünüyorum. Ancak Muhammed Mursi ülkenin seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olarak göreve geldi. Demokrasilerde yanlışlar yapılabilir. Ancak demokrasilerde yapılan yanlışları düzeltmenin yolu seçimlerden geçiyor. Demokraside yanlışları orduya sığınarak veya insanları katlederek düzeltemezsiniz” yorumunda bulundu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.