Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

Taliban’ın Meşhed’de ofisi var mı?

İranlı yetkililerin Taliban ile görüşmelerini doğrulamasının ardından Taliban’ın Meşhed’de ofis açtığı iddia edildi.İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani’nin Tahran yönetiminin Taliban ile görüşmeler gerçekleştirdiğini doğrulaması üzerine Taliban’ın Meşhed’de ofisinin bulunduğu iddia edildi.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Taliban’ın İran’ın Meşhed şehrinde ofisi bulunduğuna dair soruya dair net bir cevap vermeyerek “Birçok ülkeyle diplomatik ilişkilerimiz mevcut.” diye konuştu.

Afganistan’ın İran sınırındaki Herat şehrinde görevli eski güvenlik yetkilisinin BBC’ye verdiği bilgiye göre, Taliban’ın birçok komutanı ya bizzat Meşhed’de yaşıyor ya da aileleri Meşhed’de ikamet ediyor.

The Wall Street Journal gazetesi, 2012 yılında Afgan yetkililere dayandırdığı haberinde, İran’ın güneydoğusundaki Zahidan şehrinde Taliban’a ofis açmak için izin verdiği iddia edilmiş, İranlı yetkililer bu iddiayı yalanlamıştı.

Aynı gazetenin iki yıl sonra verdiği haberde, Taliban’ın Meşhed’de ofis açtığı iddia edildi.

Taliban üzerine yaptığı akademik çalışmalarla bilinen Antonio Giustozzi, Taliban’ın Pakistan merkezli Ketta Şurası’na ilaveten idari yapısında 4 Şura’nın daha bulunduğunu iddia etti: Peşaver Şurası, Miran Şah Şurası, Kuzey Şurası ve Meşhed Şurası.

Meşhed Şurası’nın Taliban’ın Afganistan batısındaki askeri operasyonlardan sorumlu olduğunu belirten Giustozzi, Taliban’ın mevcut askeri gücünün yüzde 10’unun Meşhed Şurası kontrolünde bulunduğunu ifade etti.

Gölge CIA olarak bilinen özel istihbarat kurumu Stratfor da, 2018 Mart’ında yayınladığı analiz raporunda Taliban’ın Meşhed Şurası bulunduğunu savunmuştu.

İngiliz Times gazetesi, Haziran ayı tarihli haberinde, Taliban’ın en iyi savaşçılarının İran’da eğitildiğini iddia etmişti.

‘Batılı kaynaklar Taliban konusunda yanıltıcı’

Taliban, Ekim ayında Molla Sehidad ve Abdulmalik Fethi isimli iki kişiyi tutukladığını duyurmuştu. Taliban Sözcüsü, tutuklanan iki şahsın sahte imzayla kendilerini Taliban temsilcisi olarak tanıtarak İran başta olmak üzere çevre ülkelere resmi ziyarette bulunduğunu belirtmişti.

Taliban’ın iktidar olduğu dönemde Afganistan Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan, siyasi analist Vahid Müjde’ye göre, Taliban’ın Meşhed’de ofis ya da şurası bulunsaydı bu iki şahıs Taliban temsilcisi kimliğiyle İran’a defalarca gidemezdi.

Öte yandan, Vahid Müjde, bazı Taliban üyelerinin yakınlarının İran’da ikamet ettiğini doğruladı.

Taliban’ın Meşhed’de ofis ve şurasının bulunduğu iddialarını bazı istihbarat kurumlarının kasıtlı olarak yaydığını ifade eden Vahid Müjde, iddiasını şu şekilde açıklıyor:

“İstihbarat kurumları, Kabil hükümetinin ve Afganistan’daki batılı güçlerin mağlubiyetine bahane bulmak ve Taliban’ı dış destekli olarak lanse etmek için bu iddiaları yayıyor.”

Vahid Müjde, Taliban’ın idari yapısıyla alakalı batı kaynaklı haberlerin yanıltıcı olduğu sözlerine ekledi.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Aralık ayında düzenlediği Kabil ziyaretinde, Tahran yönetiminin Taliban ile görüşmeler gerçekleştirdiğini ve bu görüşmelerin Afganistan devletinin bilgisi dahilinde olduğunu belirtmişti.

kaynak: Ortadoğuhaber

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.