Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Çin her yıl 1milyondan fazla Uygur Türkünü toplama kamplarına gönderiyor

Raporda gözaltı kampları "mesleki eğitim merkezleri olarak savunuluyor.Çin, ABD'nin insan hakları ihlalleri iddiaları üzerine bölgeden yapılan bazı ihracatları durduracağını açıklamasının ardından, Sincan'daki Uygur Müslümanların ve diğer azınlık grupların tutulduğu gözaltı kamplarını savunan resmi bir yazı yayımladı.
 
Pekin'in perşembe günü yayımladığı rapor, 2014-2019 yılları arasında her yıl Güney Sincan'dan 415.400 kişi de dahil olmak üzere ortalama 1.29 milyon işçinin "eğitildiğini" belirterek işgücü programlarının büyüklüğüne dair de ipuçları veriyor.
 
Bu belge, işçilerin söz konusu "mesleki eğitim merkezleri"nden kaç defa geçtiğine açıklık getirmiyor.
 
Fakat rapordaki verilere göre, Sincan'ın 22 milyonluk nüfusunun yaklaşık 8 milyonu bu programdan geçmiş olabilir.
 
Raporda, Çin Komünist Partisi hükümeti, istihdam aracılığıyla yoksulluğu azaltmak için uygulandığını iddia ederek işgücü programını savunuyor: "Sincan, proaktif iş ve istihdam politikaları sayesinde, insanların maddi ve kültürel yaşamlarını iyileştirdi. Ayrıca insan haklarını her alanda garanti altına aldı ve geliştirdi."
 
Raporda, yoksulluğun azaltılmasından "eğitim merkezlerinin" rolünü defalarca vurgulanıyor. Rapor, 2018 ila 2019 arasında, Güney Sincan ve çevre bölgelerdeki 155 bin kişinin "kendi şehirleri dışında iş bulduklarını ve bunun akabinde yoksulluktan kurtulduklarını" söylüyor.
 
Pekin, bölgedeki Uygur Müslümanlarına karşı insan hakları ihlalleri ve hatta soykırım suçlamalarından dolayı eleştirilerin hedefi olmuştu. Söz konusu iddialar defalarca yalanlandı.
 
İnsan hakları gruplarının diğer suçlamaları arasında "yeniden eğitim" ve etnik azınlık grupların gözetlenmesi yer alıyor. Ayrıca Çin, kadınları zorla kısırlaştırılmasıyla da suçlanıyor.
 
Hükümet sürekli olarak bölgedeki yoksulluk ve terörle mücadele için kitlesel "mesleği eğitim ve öğretimin" şart olduğu konusunda ısrar ediyor.
ABD, Sincan'daki bu gözaltı merkezlerini toplama kamplarıyla karşılaştırdı ve bu hafta bölgedeki insanları zorla çalıştırdığı iddia edilen 5 kuruluşun ihracatını durdurdu.
 
ABD yetkilileri, bölge genelinde bir yasağın hala değerlendirilmekte olduğunu belirttiler.
 
Bu gerginlik, Müslüman azınlıklara karşı insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğu iddia edilen Çinli siyasetçilere yönelik Temmuz ayından duyrulan ABD yaptırımlarının ardından çıktı.
 
Kenneth Cuccinelli, ihracat yasağını duyururken "Bu olağanüstü insan hakları ihlalleri olağanüstü bir karşılık vermeyi gerektiriyor." dedi. "Bu modern köleliktir."
 
Çin ise zorla çalıştırma iddialarının uydurma olduğunu söyleyerek yanıt verdi.
 
Bu haftanın başlarında, giyim devi H&M tedarik zincirindeki "zorla çalıştırma" iddialarını göz önünde bulundurarak Çin'deki bir tedarikçisiyle "dolaylı" ilişkisini sonlandırdığını duyurdu.
 
Mütercim: Clea Skopeliti / Kaynak: The Independent Haber Ajansı 
 
Mütercim: Ayşe Bilge / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.