Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Çin, Rusya'nın Hindistan'a S-400 satmasına karşı çıkıyor

Rusya, Hindistan'a S-400 hava savunma sistemi satacak olması nedeniyle Çin'in öfkesini üzerine çekti.Çin, Rusya’nın geçtiğimiz haftalarda sınır anlaşmazlığı yüzünden karşı karşıya geldiği Hindistan’a S-400 hava savuna sistemi satmasına güçlü bir şekilde itiraz ediyor.

Pekin, Hindistan’nın S-400’lere sahip olmasının, iki ülke arasındaki sınır çatışmasında Hindistan lehine ciddi bir avantaj sağlamasından endişe duyuyor. İki ülke arasında 45 yıldır süren sınır anlaşmazlığı nedeniyle son aylarda ilk defa ölümler yaşandı.

Çin merkezli haber ajansı Sina’da yayımlanan makaleye göre Moskova, Hindistan'ın Hint-Çin çatışması bölgesinde kullanabileceği S-400 hava savunma sistemlerini mümkün olan en kısa sürede teslim etme sözü verdi.

Hindistan ile Çin arasındaki çatışma alanlarındaki mevcut durumun çok gergin olduğunu tespitinde bulunan yazara göre, Çin bölgedeki güç dengesini bozabilecek ve sınır çatışmalarına neden olabilecek bu durumdan endişe duyuyor.

Hâlihazırda Hindistan, sahip olduğu Akaşa hava savunma sistemlerini “komşu ülkelerin” uçaklarında sorunlara yol açabilecek şekilde sınır bölgesinde konuşlandırmıştı. Mevcut Akaşa hava savunma sistemine ek olarak modern S-400 sistemlerinin de çatışma bölgesine yerleştirilmesi, bölgedeki güç dengesinin tamamen Hindistan lehine dönmesi anlamına geliyor.

Aynı anda 8 füze fırlatabilme özelliğinden ötürü, S-400 Rus hava savunma sistemi, günümüzün en etkili hava savunma sistemleri olarak tanımlanıyor. Ayrıca S-400’ler, kısa ve orta menzilde etkili olamayan ve sadece 200 km’lik bir menzile sahip olan Çin Hongqi-9 hava savunma sistemlerine kıyasla çok daha üstün özelliklere sahip.

Örneğin, Çin'in elinde kendi üretimi olan, kısa ve orta mesafe de çalışabilen ‘Hongqi-16’ sistemi var. Ancak Rus S-400 sistemi mesafeden bağımsız olarak görevini icra edebilme yeteneğine sahip. Ayrıca sadece menzil bakımından değil, müdahale hızı bakımından da S-400 sistemi çok daha üstün.

Çin ajansında yayınlanan makale şu hususa da dikkat çekiyor:

Rusya’nın bu kadar kritik bir anda, Hindistan’a bu denli fayda sağlayacak bir sistemi satmasındaki amacın salt ticari olduğunu düşünmek fazla iyi niyetli olur. “Bu tür silahların sınır bölgesinde konuşlandırılması Rusya'nın bölgesel çatışmalara karışma imkânı bulmasının yanı sıra Hindistan'la koşmu olan birçok sınır ülkesi için potansiyel tehdit anlamına da geliyor’’ Çünkü S-400 Triumph sistemi, hipersonik silahlar da dahil olmak üzere bir çok modern hava saldırı silahını yok edebilme kapasitesine sahip.

Yeni Delhi S-400'den bir ay önce hızlı teslimat talep etti

Bilindiği gibi 22 Haziran’da Hindistan, Çin ile olan ilişkilerin kötüleşmesi üzerine Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini teslimini hızlandırmasını istedi. Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, üç günlük bir Rusya ziyaretinde bu konuyu görüşecek. Zira Hint hükümeti tedarik etmesi gereken silahları stoklayıp tamamlayarak ülkenin savunmasındaki boşlukları doldurmaya başladı. Hindistan'da yayınlanan The Economic Times'a göre, iki ülke savaş ihtimali dâhil olmak üzere en kötü senaryoya hazırlanıyor.

Hindistan, S-400 için Moskova’ya geçen yıl 5,4 milyar dolarlık ödeme yapmıştı. Fakat Kovid-19 salgını nedeniyle Rusya, Aralık 2021'e kadar teslimatı erteledi.

Rusya ile güçlü bir stratejik işbirliğine sahip olan Çin, Rusya’dan zaten bir hava savunma sistemi satın almıştı. Bu durum, Hindistan için dikkate alınması icap eden bir handikap. Hint gazetesine göre, Çinli yetkililer ülkenin silahlı kuvvetlerine her türlü olumsuz senaryo için hazır olmalarını emretti.

Diğer taraftan Hindistan, savunma sanayi alanında ürün ve yedek parça tedariki konusunda alternatif araştırmalarını sürdürüyor. Rusya ile arasındaki tarihsel askeri ilişkiler de göz önüne alındığında, hızlandırılmış bir iş birliği programı geliştirilmesi de muhtemel görünüyor.

Hindistan Savunma Bakanı'nın, Rusya'da iki ayrı gündemi olacak.

Birincisi, ülkedeki Rus üretimi Sukhoi ve MiG uçakları için yedek parça alımını hızlandırmak.

İkincisi ise bilhassa Çin ile sınır çatışmasının alevlenmesiyle değişen siyasi ortamın, Hindistan'a için bir engel haline gelmesini önlemek.

Hintli yetkililer, Çin ile Ladakh bölgesinde yaşanan çatışmada 20 askerini kaybetmelerinden sonra bu konuyu kendi içlerinde ayrıntılı olarak tartıştılar. Bu minvalde de ülkenin savunmaya hazır olmasını sağlamak için Rusya ile temas kurmanın gerekli olduğu kaydedildi.

Çin ile çatışma Hindistan'ın Rus silahlarına olan arzusunu artırdı

Edinilen bilgiye göre, Hindistan Savunma Bakanlığı, Rusya Federasyonu ile askeri teçhizat ve 800 milyon dolarlık yeni silah alımı ve yedek parça temini için bir sözleşme imzalamayı planlıyor.

Gazeta.ru ve Bulgarian Military gibi haber sitelerine yansıyan bilgilere göre, Hindistan, bugün ordusunda kullandığı Su-30MKI avcı uçakları, 'Kilo' sınıfı denizaltılar ve T-90 tankları için Rusya'dan yedek parça satın almayı planlıyor. Ayrıca Rus yapımı askeri teçhizat için, füze ve mühimmat da satın alınması planlanıyor.

Mevcut 59 uçağının teknolojik kapasitelerinin 1 milyar dolarlık maliyetle modernize etmeyi ve 21 adet yeni MiG-21 muharebe uçağını satın alarak envanterine katmayı planlıyor.

Buna ek olarak, Hindistan devlet şirketi Hindustan Aeronautics Limited'e de 1.53 milyar dolarlık 12 yeni ‘’Su-30 MKI’’ avcı uçağı üretmesi talimatı verildi.

Çin-Hindistan sınırında yaşanan çatışma

Sınırdaki Çin-Hindistan gerilimi son zamanlarda ivme kazandı. Haziran ayında yaşanan çatışmalarda can kaybı yaşanmasıyla yükselen tansiyon, iki ülkenin yürüttüğü aktif müzakere sürecine rağmen düşeceğe benzemiyor.

Çatışma, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Pakistan ve Hindistan sınırında yer alan Ladakh bölgesinin Aksayçin yayla kısmında yoğunlaşıyor. Bu bölge Çin'in kontrolünde, ancak Hindistan bu duruma itiraz ediyor ve bu bölgenin, Ladakh topraklarına dâhil olduğunu savunuyor.

Taraflar için esas sorun, Keşmir'in kuzeyindeki dağlık topraklar ve Hindistan'ın Archunachal Pradesh eyaletinin bir kısmının mülkiyeti sorunu. Bu anlaşmazlık 1962'de Aksayçin'de fiili bir kontrol hattının ortaya çıkmasıyla sınır savaşının sebebi haline geldi. Sonrasında ise Hindistan Himalayalar'daki topraklarının bir kısmını kaybetti.

Taraflar kendi arasında bir mutabakata varıp anlaşma imzalamış olmalarına rağmen, Çin hala 3 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde bulunan Paresh toprağını kontrol etmeye ve Keşmir’deki 43 bin metrekarelik bir alanı elde etmeye çalışıyor. Tartışmalı arazide Çin ve Hindistan sınır muhafızları arasında düzenli olarak çeşitli çatışmalar meydana geliyor.

15-16 Haziran'da yaşanan çatışmalar sırasında iki taraftan da askerlerin hayatını kaybetmesi tırmanan gerilimin son evresi oldu. Hindistan tarafı, üç askerinin öldüğünü resmen doğrularken, Çin tarafı hiçbir bilgi vermedi. Hindistan ajansı ANI, çatışmada Hindistan'ın en az 20 asker kaybettiğini ve Çin tarafından da 43 kişinin öldüğünü ya da ciddi şekilde yaralandığını yazdı.

Mütercim: Hasan Nurhan Çelik

Kaynak: Bulgarian Military Haber Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.