Sosyal Medya

Seccadelerdeki gizli semboller namazı tehlikeye atıyor | Nelere dikkat etmeliyiz?

Özellikle son dönemde baskısını gittikçe üstümüzde hissettiğimiz ''hassasiyet'' sorunu devam ediyor. Müminin miracı olan namaz, kıldığımız seccadeler yüzünden risk altında mı? Allah'ın yasakladığı dini semboller ve hayvanlar seccade figürü olarak kullanılıyor...Son dönemde camilerde, evlerde bulunan seccadelerin üzerinde yer alan farklı dini inançların hatta dinimizce haram kılınmış hayvanların bir takım sembollerinin olması vatandaşlar tarafından oldukça tepki ile karşılanmıştı. Seccadelerin asıl olarak, kılınacak temiz bir alan oluşturmak için pratik çözüm olarak düşünülmüş ve yüz yıllardır bir gelenek haline gelmiş yaygının ismidir. İslami bir dayanağı bulunmamasına karşın hadisi şerifte şöyle geçiyor:

Rasûlüllah (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: Yeryüzü benim için mescit ve temiz kılınmıştır.

(Buhari, Salat, 56)

Bunun yanında şiddetli sıcaktan korunmak için Ashabın elbisileri ve sarıkları üzerine secde ettikleri rivayet edilir. (Nesai, Tatbik, 59; Buhari, Salat, 23)

● Son dönemlerde gizli simgeler ve semboller taşıyan bazı seccadeler dikkatleri çekiyor. Mescitlerde ve satış noktalarında yer alan bu namazlıklar, farklı inançlara ait figürleri üzerinde bulunduruyor.

● Yabancı firmalar tarafından üretilen ve Türkiye pazarında yer bulan seccadelerin bazılarının tasarımları, masonik işaretler, 'domuz' figürüleri ve hristiyan sembolleri taşıyor.

● Bir vatandaş girdiği mescitte karşılaştığı görüntüyü kaydederek sosyal medyada paylaştı. Nerede kaydedildiği belirtilmeyen görüntülerde seccade üzerinde gizli kalmış bazı figürler fark ediliyor.

● İlahiyatçılar ise figür taşıyan seccadeler arasında ayrım yapılmamasından yana. Buna göre figür İslami dahi olsa seccadenin üzerinde sembollerin yer alması namazlık koşulları için uygun değil.

Üzerinde başka inançlara ait semboller ve uygun olmayan hayvan figürleri bulunan seccadeler namazımızı sıkıntıya sokar mı?

İthal edilen seccadelerde masonik semboller ve hayvan figürleri olabiliyor

Yabancı firmalar tarafından üretilen bazı seccadelerin üzerinde yer alan sembollerin masum olmadığı ortaya çıktı. Özellikle ithal edilenseccadelere dikkatli bakıldığında ortaya inanılmaz görüntüler çıkıyor. Birkaç incelemeyle fark edilebilecek bu görüntülerin temelinde masonikişaretler, domuz figürleri ve hristiyan sembolleri çıkıyor.

Örneğin bu seccadede domuz figürleri yer alıyor:

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.