Sosyal Medya

Dünya

Hocalı katliamı kurbanları unutulmadı

Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından katledilen 613 Azeri, vefatlarının 24. yıl dönümünde hüzünle anıldı.Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından katledilen 613 Azeri, vefatlarının 24. yıl dönümünde hüzünle anıldı. 'Hocalı Tanıkları Gerçeği Gözyaşı' belgesel gösterimi sırasında salonda duygusal anlar yaşandı. Programda konuşan Azerbaycanİstanbul Konsolosun Kenan Murtuzov, katliamda ölenlerin sayısının resmi rakamlardan daha fazla olduğunu ifade etti. 

Anma programında konuşan, Kenan Murtuzov, katliam zamanı bir şehrin yeryüzünden silindiğine dikkat çekti. Resmi rakamlarda kaydedilen 613 ölü sayısından çok daha fazla olduğunu vurgulayan Murtuzov, "Hocalı hakkında konuşmak çok zor. Çünkü orada çok büyük bir trajedi yaşanmıştır. İnsanlar ailelerini yitirmişler. Topraklar gitmiş. Bir şehir yer yüzünden silinmiştir. 613 ceset bulunmuştur ama orada ölenlerin sayısı onlardan çok daha fazla olmuştur. Biz Hocalı'nın o dönemki valisiyle burada İstanbul'da olarken onunla görüşlerimiz oldu. Onun söylediğine göre 613 kişinin sadece cesedini buldukları için bu rakam geçiyor. Ama orada ondan daha çok insan mahvedilmiş, bir çok cesetler toplu şekilde yakılmış. Yüzlercesi esir düşmüş, bazıları halen yoktur." dedi. 

Ermenistan'ın yaptığı katliamdan dolayı cezalandıran kardeş Türkiye devletine minnettar olduklarını söyleyen Murtuzov, "Yani reel olarak Ermenistan'ın cezalandıran bir devlet Türkiye Cumhuriyeti'dir. Buna göre de tabiki biz kardeş Türkiye'ye minnetarız. Hepinize teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. 

“Hocalı Tanıkları: Gerçeğin Gözyaşları" belgeselinin tanıtımını gerçekleştiren AvrupaAzerbaycan Topluluğu (TEAS) Türkiye sorumlusu Rena Rzaeva, yaşanan katliamının insani kısmına vurgu yapmak istediklerini söyledi. Avrupa'nın bir çok büyük şehrinde belgeselin tanıtıldığını belirten Rzaeva, "Bu gece Hocalı İçin Adalet Kampanyasını destekliyoruz. TEAS hafta boyunca Londra, Paris, Bürüksel, Berlin, Strazburg ve son olarakta bu gece İstanbul'da Hocalı İçin Adalet Kampanyasını destekliyor. Bu boyuttaki trajedileri tartışırken, siyaset kısmına daha çok odaklanıp, insani kısmını unuta biliyoruz. Bu yüzden bu belgeseli hazırladık. Çünkü bu belgesel, 'Hocalı Tanıkları Gerçeği Gözyaşı' belgeseli Hocalı'dan sesler getiriyor size." diye konuştu.

Konuşmalar sonrası katliamda yakınlarını kaybeden ve vahşete tanıklık edenlerin anlattığı belgesel izlendi. Belgeseli izleyenler anlatılanlar karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.