Sosyal Medya

Coğrafyamız

IŞİD muhaliflere saldırılarını artırdı

Halep bölgesinde muhaliflere saldırılarını yoğunlaştıran IŞİD, öncelikli hedefinin Kürtlerin yaşadığı Afrin ve Afrin yolu üzerindeki kritik öneme sahip Azez kasabası olduğunu duyurdu. Halep’in en büyük silahlı Türkmen grubu Sultan Murad Tugayı'nın komutanı Fehim İsa ise, IŞİD'in son saldırılarının savaşın seyrini değiştirdiğini söyledi.Haziran’ın başında Halep’in kuzey kırsalındaki Savran kasabasının kontrolünü sağlayan IŞİD, Azez ve Mare bölgelerine saldırıyor. Nisan 2014’ten bu yana Halep’in kuzey kırsalında büyük bir alanı eline geçiren IŞİD, Bab ilçesini merkez üs olarak kullanıyor. IŞİD’in yayın organları, hedeflerinin önce Azez, ardından PKK’nın Suriye kolu PYD tarafından özerk kanton ilan edilen Afrin bölgesi olduğunu duyurdu..

Halep’in Azez ilçesi, Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı'na beş kilometre uzaklıkta bulunuyor. IŞİD’in bulunduğu Kefre köyü ile Azez arasındaki mesafe de 10 kilometre. IŞİD’in nihai hedef olarak açıkladığı Afrin ise Azez’e beş kilometre uzaklıkta.

Halep’ın kuzey kırsalında yaşanan gelişmeleri bölgenin en büyük Türkmen grubu Liva Sultan Murad Komutanı Fehim İsa ile konuştuk. Fehim İsa, Esed rejimine karşı üç yıldır savaşıyor. Fehim İsa üç ağabeyinin rejim ordusu tarafından öldürüldüğünü ve şu an kendi köyünün de IŞİD’in işgalinde olduğunu söyledi.

‘Son 10 gündür şiddetli saldırıyorlar’

IŞİD’in son saldırılarının savaşın seyrini değiştirdiğini iddia eden Türkmen komutan şunları anlattı:

"Bundan yaklaşık 40 gün önce Halep’in merkezinde çok önemli bir saldırı planı hazırladık. Tüm grupların iştiraki ile Halep’in özgürleşmesi için ortak mutabakat sağlandı. Saldırı hazırlıklarımız son aşamaya geldiğinde Halep’in kuzey kırsalında bulunan Savran-Mare hattında IŞİD’in saldırıları başladı. Bu durum karşısında gücümüzün önemli bir bölümünü mecburen buraya kaydırdık. Tel Abyad’ın YPG’nin eline geçmesi ile birlikte IŞİD'in saldırıları yoğunlaştı. Sadece biz, “Liva Sultan Murad” olarak geçtiğimiz hafta içerisinde 10’dan fazla şehit verdik. Önceki gün IŞİD yine saldırdı, Hareketi Nureddin Zengi’den 11 kişi şehit oldu."

‘Artık IŞİD’i tanıyoruz’

Artık IŞİD’in taktiklerini ezberlediklerini söyleyen Fehmi, örgütün ilerleyiş stratejisini şöyle özetledi:

"IŞİD önce birkaç canlı bomba gönderip, karmaşa ve panik oluşturmaya çalışır, ardından şiddetli saldırılar düzenleyerek ilerler. Bu örgüt Suriye ve Irak’ta çok hızlı ilerledi. Müthiş bir propaganda gücü ürettiler ve dünyanın her yanından heyecanlı, maceraperest insanlar bunların saflarına katıldı. Çok basit yöntemlerle bu gençleri birer ölüm makinesine çeviriyorlar. Heyecan düzeyi yüksek vaazlar ve marşlarla herkesi çok kolay aldatabiliyorlar. Yerel halk destekleri yok. Çünkü insanlara zulmediyorlar. Başlarda kendileri için avantaj gibi gözüken bu durum, şu an çözülmeleri yönünde dezavantaja dönüştü. Toplama insanların yerel aidiyetleri olmadığı için kolayca çözülmekte ve kaçmaktalar."

IŞİD’in Önce Kobani’de sonra da Tel Abyad ve Ayn İsa bölgelerinde, YPG’ye ‘meşruiyet ve bölgesel bir Kürt devleti kurma’ imkânı verdiğini öne süren Fehim İsa, IŞİD’in Azez saldırılarının arkasında yatan gerçek sebebin, PYD’nin tek taraflı olarak özerk kanton ilan ettiği Afrin ve Cezire bölgelerinin bağlantısını sağlamak olduğunu iddia ediyor:

"Çok değil bundan beş,  altı ay önce PYD’lilere, ‘size şu an sunulan imkânlar verilecek’ deseniz hiçbiri inanmazdı. Ellerinde bulunan Kamışlı, Afrin ve Kobani kasabalarından bir devlet çıkarmaları için her türlü imkân kendilerine sunuluyor. Tüm bu sürecin ana belirleyeni IŞİD oldu. Şimdi Azez saldırısının arka planında yatan sebep de bu. IŞİD Azez’i alacak, sonra bu terör örgütüne karşı ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları artacak ve doğal olarak YPG karadan, ABD ve koalisyon havadan saha temizliği yapacak. Böylece 500 kilometre uzunluğunda ve yer yer 150-200 kilometre genişliğe ulaşan Kürt koridoru hayata geçirilmiş olacak. Onun için biz hem Halep-Babüsselame (Öncüpınar) bağlantısının kesilmemesi hem de bu kirli oyuna karşı IŞİD’in ilerlemesini engellemeye çalışıyoruz."

‘Bölge genelinde IŞİD hâkim’

Sultan Murat Tugayı Komutanı, 2013 ortasından 2015 yılı başlarına kadar muhaliflerin, hem IŞİD hem de Esed ordusuna karşı ‘ciddi gerileme’ dönemi geçirdiğine, Halep merkezden çıkarılan IŞİD’in kırsaldaki ilerlemesinin ise durdurulamadığına dikkat çekti:

"Varil bombalı saldırıların ve Şii milis desteğinin muhalif cepheye büyük zararları dokundu. Esed’e karşı Halep merkezi savunduğumuz dönemde IŞİD, kırsalda ilerleme kaydetti. Şu an halen bölgenin birçok köy ve kasabasında IŞİD hâkim. Başta Bab, Mumbuç gibi büyük ilçeler yanında Çobanbey, Gandura, Türkmen Bareh, Hötümlet, Savran gibi kasabalar ve Karamezre, Karaköprü, Kuzul, Tuğlu, Adiye, Dabık, İrşef, Havar Nehir, Seyyid Ali ve Hasiyye gibi köyler IŞİD’in kontrolünde. Harcele, Feyfin, Delha, Barakatı, Kefergan, Elbil, Kefra, Tel Alin, Mare, Tel Rifat, Hörbül, Um Huş, Feyfin ve Hasacık gibi köylerde ise halen biz varız."

‘IŞİD’le Azez arasında birkaç köy kaldı’

IŞİD’in Azez’e saldırı hattında sadece birkaç köy kaldığını belirten muhalif komutan, durumun 'çok nazik' olduğunu vurguladı ve bölgede muhaliflerle YPG’nin IŞİD'e karşı işbirliği içerisinde olmayı düşünmediğini belirtti:

"IŞİD’in Azez’le arasında takriben 10 kilometre civarında mesafe bulunuyor. Şayet IŞİD Kefre, Ceriz ve Yahmur köylerini aşabilirse Azez’e ulaşmış olacak. Azez’den 5 kilometre batı yönünde ise Afrin bölgesi başlıyor. Afrin merkez ise Azez’e 15 kilometrelik bir uzaklıkta. Savran cephesinde YPG, bizimle IŞİD’e karşı işbirliği teklif etti. Ancak kabul etmedik. YPG’yi samimi bulmuyoruz. Esed’le olan işbirlikleri bitmedi. Şimdi de Suriye halkının genel maslahatı dışında yabancı güçlerle işbirliği halinde olduklarını görüyoruz. Suriye’nin daha fazla karışmasını isteyenler halkımızın ortak düşmanıdır ve Kürtler de bizimle aynı kaderi paylaşmaktadır. Gerçekte Kamışlı, Kobani, ve Afrin gibi üç ilçeden ibaret bir alana sahip olan PYD-YPG’nin, Türkmen ve Arapları beldelerinden göçe zorlayarak, nüfus alanını genişletme çabası kendilerine faydadan çok zarar getirecektir. Bu savaş elbette bitecek ve kazananlar Suriye’nin birliğini ve Suriye halkının kardeşliğini savunanlar olacaktır."

 

 
 

 

 

 
 

 

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.