Sosyal Medya

Makale

Rahip Brunson da tahliye olacak af da çıkacak!

Bu ülkede olup bitenleri öğrenmek için medyadan ziyade sahihici bir göz ve sıcak bir yürekle bakmak gerektiği inancındayım. Eğer bir şeylerin ne olduğu, nasıl gideceği ve ne olacağı konusunda medyaya ya da uzman aydınlara başvuracaksanaız peşinen söyleyeyeim: Sınıfta kalacaksınız!

Bizim medyanın hali ortada. İktiar "a" demeden "z" anlayan, vur deyince öldüren ya da siyasilerin demeçlerini açıklamalarını bıktırıcı bir tekrarla, tıpkı bir fotokopi makinesi gibi noktası ve virgülü aynı olan cümleleler  ile ifade eden bir medyanın sahiden ne oluyor sorusuna doyurucu cevaplar vermesi mümkün değildir. Onun için medyanın yazıp çizdiklerinden ziyade gerçekten Rahip Brunson meselesinde son durum ne ve Sayın Bahçeli'nin açıklamış olduğu "af" ya da infaz yasasasında olacakları görmek adına durumu iyi analiz etmek gerektiği inancındayım. 

12 Ekimde Rahibin ev hapsinin de kaldırılıp ülkesine gideceği konusundaki ısrarım ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdaki kilitlenme, iç ve dış siyasetin iç içe geçmesi ve iddianameyi hazırlayan savcının görev yerinin değiştirilmesine bakarak da görmek mümkündür. Uzun zamandır Türkiye'nin iç ve dış siyaseti birbirinden ayrılamaz bir parçaya dönüşmüştür. Neyin iç neyin dış siyaset olduğunu kestirmek artık mümkün değil. Hal böyle olunca sorunların çözümü hayli zorlaşmakta ve işin içinden çıkılamamakta. Rahip Brunson olayı da bunun en tipik örneğidir.

Biz de öyle bir iddianame  hazırlama yöntemi oluşturuldu ki hayret emtmemek mümkün değil. İddianamenin içine bir parça FETÖ  bir parça PKK bir parça istihbarat ötrgütlerini koyduğunuz zaman bütün sorgular anında bitiyor.

Sorular yok hükmüne dönüşüyor.

Doğru mu yanlış mı şüphesi buhar oluyor.

İş böyle olunca o sorunu çözmek yerine o sorunun yarattığı sorunlarla uğraşmak dönemi başlıyor

Rahip Brunson iddianamesini okuduğunuzda da böyle bir yöntemi hemen görürsünüz. Ucubeye dönüştürülmüş bir iddianame, iç ve dış politikayı etkileyen propaganda dili... Hal böyle olunca Brunson olayı bugüne kadar uzayıp gitti. Bir nevii herkesin de hesabına gelen bir iddianameydi. Lakin ucu ekonomiye dayanınca artık taşınması da zor olan bir iddianame oldu. İktidar bunun için ilk hamlesini savcının yerini değğiştirmekte buldu. ikincisi de artık yargının karar vereceği 12 ekime havale edildi. Pusuda bekleyen Dolar 12 Ekimin sonucuna odaklanmış. Bunu iktidarın görmediğini söylemek bayağı saflık olacak

Bir diğeri ise Af Meselesi

Her ne kadar iktidar bizim gündemimizde yok dese de gerek MHP liderinin 15 Temmuz, 16 Nisan Referandumu ve 24 Haziran Erken Seçiminde söylediğini yerine getiren lider imajından ötürü gerekse de yaklaşan Yerel Seçimlerde Cumhur İttifakının kazasız belasız sürdürülmesinden ötürü Devlet Bahçeli'nin istediği gibi olmasa bile bir infaz yasası değişikliği ya da kısmi bir affın gerçekleşeceğini söylemek sürpriz olmasa gerek.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.