Sosyal Medya

Makale

Ne Olacak Bu Dünyanın Hâli

- Bir dönem anneler, mahallede kavga eden çocuklarına haklı ya da haksız demeden kızar ve hatayı kendi çocuklarında arardı. Çünkü komşuluk hakkı çocuk sevgisinden öncelikliydi. Çocuklar haksız çıkacaklarını bildiklerinden kavga ederken büyüklerini çağırmazlardı.

- Şimdi, anneler, “Benim çocuğuma bunu kim yaptı!” diye bağırarak aşağı iniyor. Ve çocuklar, artık büyüklerine güvenerek haddini aşıyor.

 

- Bir dönem, karı-koca arasında fedakârlık vardı. Bu nedenle kavga çıktığında hak aranmaz, evliliğin kutsiyeti ve çocukların masumiyeti hakların önüne geçerdi. Barışmak âdeta bir mecburiyetti. Nasıl olsa barışacağını düşünen kişi, daha fazla üstelemezdi.

- Şimdi, eşler bu benim hakkım, bunu sana yedirmem diye bağırarak geliyor. Ve insanlar artık yalnız kalmaktan korkmuyor.

 

- Bir dönem komşuluk, akrabalık gibi önem taşırdı. Komşunun canı çeker diye evde yemek piştiğinde mutlaka bir tabak gönderilirdi.

- Şimdi, kapı çaldığında masayı toplama telaşı sardı. Ve insanlar artık misafirlik için dahi randevu veriyor.

 

- Bir dönem mahallenin kızı namus sayılır, ona kimsenin kötü gözle bakmasına müsaade edilmezdi. Bir kızın onlarca abisi ve ablası vardı.

- Şimdi, aynı apartmanda kimse birbirini yeterince tanımıyor. Ve bir çığlık duyduğunda insanlar hemen polisi arıyor.

 

- Bir dönem güvercinler için vakıf kurulur. Kuş evleri inşa edilip ağaçlara asılır ve kış günlerinde aç kalmamaları için etrafa yiyecek bırakılırdı.

- Şimdi, çocuklar kuyruğundan astıkları kediyi nişangâh yapıp taşa tutuyor. Ve çoğu yerde kediler artık insanlara güvenip sırnaşmıyor.

 

- Bir dönem meydanların gözden uzak yerlerinde sadaka taşları bulunur, buralara fazla parası olanlar sadaka bırakırdı. İnsanlar dilenmeye yol bulamaz, ihtiyacı olan sadece yeterince alır diğer kısmına dokunmazdı.

- Şimdi, yakınlarından borç bulamadığı için bankalardan kredi kullanan çok insan var. Ve artık dilenciler banka hesabı açtırıyor.

 

- Bir dönem mescitlerin kapısı kapanmaz. Darda kalan oraya sığınır ve aç ve açıkta kalmazdı.

- Şimdi, bütün camilerin kapısı, belli bir saatten sonra kilitleniyor. Ve artık herkes ayakkabısını kendi önüne koyuyor.

 

- Bir dönem yanında bayan bulunan erkekle kavga edilmez, haksız da olsa eşinin yanında küçük düşmesine müsaade edilmezdi.

- Şimdi adamı çocuğunun yanında dövüyorlar. Ve insanlar artık eşlerinin yanında haklıyken dahi ses çıkarmamaya dikkat ediyorlar.

 

- Bir dönem insanlar uzun ve tek bir yastığa baş koyar, aynı yastıkta birlikte kocar, çok sever ama bunu söylemeyi ayıp sayardı.

- Şimdi insanların kendi yastıkları var ve her gün birbirlerini sevdiklerini söylüyorlar. Ama her tartışmadan sonra çocuklar acaba annem-babam ayrılacak mı diye korkarak uyuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');