Sosyal Medya

Makale

Sizin BOP’unuz Hangisi?

30 yıldır gündemden düşmeyen bir söylem oldu BOP; yani açık ismiyle Büyük Ortadoğu Projesi.

Kapalı kapılar ardında konuşulması, ayrıntılarının bilinmemesi nedeniyle spekülatif söylemler ve komplo teorileriyle anılır oldu.

Bizdeki yansıması hep olumsuz oldu. Emperyalist Batı’nın Müslümanlar aleyhine ortaya koyduğu sinsi bir proje olarak değerlendirildi (Pek de haksız bir değerlendirme sayılmaz).

Bizler olaylara hep ihanet veya kahramanlık yönüyle baktığımızdan ne yazık ki bu konuda da sağlıklı bir söylem ve duruş sergileyemedik.

BOP bir vakıa/proje. Yaklaşık 30 yıl önce Doğu Bloku/Demirperde Ülkelerinin yıkılmasıyla gündeme geldi. Küresel sermayenin bir projesiydi.

Kuzey Amerika ve Batı Avrupa pazarı doyduğundan yeni pazarlara ihtiyaç duyuyorlardı. SSCB’yi yıkarak Demirperde Bloku ülkelerini yeni bir pazara çevirdiler.

Demirperde Bloku pazarı, geçici bir çözümdü. Çünkü nüfus yoğunluğu düşüktü, ortalama 30 yılda doyacak bir pazardı. Nüfusun çok yoğun olduğu başka pazarlara ihtiyaç vardı. Bunun için en uygun pazar alanı Kuzey Afrika’dan Çin’e kadar olan coğrafyaydı.

Bu nedenle BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) hayat geçirildi. Aslında BOP büyük bir organizasyonun küçük bir parçasıydı. Asıl büyük proje Küreselleşme/Globalleşmeydi. Yani tüm dünyanın Küresel Sermayenin pazarı haline getirilmesi projesiydi.

Küresel Sermaye BOP’u, Büyük Ortadoğu Pazarı olarak dizayn etmekle ve Ortadoğu’daki taşları yerinden oynatmakla uğraşırken diğer bölge ülkeleri bu projeye kendi menfaat ve hülyaları çerçevesinden yaklaştılar:

İsrail, bu projenin Büyük İsrail Projesi (Arzı Mev’ud) olması için uğraş veriyor.

Türkiye, Yeni Osmanlı Projesi hayalinde.

İran, (resmi söylemde BOP’a karşı çıkmakla beraber) bu projeyi “Büyük Şii İmparatorluğuna evirebilir miyim” hayali içinde.

Milliyetçi Arap Kesimi, Büyük Arap İmparatorluğu olur mu diye bir umutla bekliyor.

Küresel Sermaye, malına müşteri bulduktan sonra Ortadoğu’da kimin hayalinin gerçekleştiğiyle çok fazla alakalı değil.

Küresel Sermaye’nin tamamına yakını Yahudi olduğu için tercihleri İsrail’den yana ama İsrail’in varlığı Serbest Pazar’ı tehdit ediyor. Bu nedenle ipi bağlanmış, kafesine (1967 sınırlarına) tıkılmış bir İsrail istiyorlar.

Ayrıca Almanya, Fransa gibi güçlü Avrupa ülkeleri ile Rusya ve Çin’de bu pazardan pay almak derdindeler.

Mısır’daki darbe’ye, Suriye Savaşına, Türkiye’deki son gelişmelere vs bu açıdan da bakmak gerekir.

Ortadoğu tahtası üzerinde, çok oyunculu bir satranç mücadelesi var. Herkes kendi hayalinin peşinde ve bir diğerini bertaraf etme derdinde. Kimin/kimlerin kazanacağı kesin ve net değil, kesin olan bir şey varsa o da Ortadoğu’nun artık eski Ortadoğu olmayacağıdır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.