Sosyal Medya

Makale

Ölümden önce Hayat var mı?

Muhammed (sav) daha peygamber olmadan önce bile her zaman birileri rahat yaşasın diye hayatı cehenneme çevrilmiş dulların, yetimlerin, kimsesizlerin, fakirlerin, esirlerin ve yolda kalmışların dertleriyle ilgilenirdi. Üstelik yaptıklarını yeterli görmez daha fazla ne yapayım diye kendini adeta heba ederdi. Mekke’nin ona sağladığı bütün avantajları geride bırakıp Hira mağarasına çıkışının da bu yetim ve yoksul üreten sisteme karşı daha neler yapılması gerekliliğini tefekkürü için olduğu bilinir.

İşte Kuran, bir avuç Mekkeli zengin ve soylu şımarığın rahat etmesi için hayatları cehenneme çevrilmiş zor durumdaki kulların imdadına yetişmek için çırpınan Muhammed’e (sav) indi. Bu durum 23 senelik peygamberlik hayatının tamamında Muhammed (sav), adalet, ekmek ve özgürlük isteyen herkesin ilacı olmaya çabalayıp durdu. Onları yanından kovup hor ve hakir görmedi. Yanına gelenlerden özel şartlar ve beceriler aramadı. Öz kardeşleri gibi hepsine kol kanat gerdi.

Mekke‘de inen ve ahirette hesap vermeyi önceleyen ayetlerin nuruyla ölümden sonraki hayat üzerinden ölümden önceki hayatın herkes için varlığın ispatı için dul, yetim, kimsesiz, fakir. esir ve yolda kalmışlarla sahip olduklarını paylaşarak onların yanından bir an olsun ayrılmadı.

Artık zorlu yaşam koşulları altında ezilenler üzerinden iktidarını sürdürmeye çalışanlar ve bu duruma seyirci kalanlar sonsuz ve çıkışı olmayan Cehennem ateşiyle korkutuyordu.Sahip olduklarını isteyerek ve başa kakmadan ihtiyaç sahiplerini kardeş görüp paylaşanlarsa sonsuz cennet nimetleriyle müjdeliyordu.Yani cennet ve cehennem üzerinden ölümden önce hayatın var olduğu uygulamalı olarak cümle âleme ilan ediyordu.

Bu sadece Muhammed’le (sav) başlayan ve ona has bir yol değildi. Kuran’ın haber verdiği bütün Nebiler de hayatı yaşanmaz hale getirilmiş, adalet, ekmek ve özgürlük isteyen bütün insanların sığındığı bir liman olmayı sıratı müstakim üzere olmak saydılar. Birçok ayette görüleceği gibi Nebilerin tebliğ ettiği bütün şımarık mütreflerin şartı “yanındaki ayak takımını kov ki biz de yanında yer alalım” şeklindeydi. Son halkası Muhammed (sav) olan bütün Nebilerce adalet, ekmek ve özgürlük isteyen tüm insanları kardeş görüp bu şımarık aristokratların isteklerini reddetmişlerdir. Yani bütün nebiler “ ölümden önce hayatın var olduğunu” duruşları ve mücadeleleriyle ispat etmişlerdir.

Sevgili okuyucu senin önceliğin ölümden sonra hayatın olduğunu değişik tezlerle ispat etmek mi? Yoksa ölümden sonra ki sonsuz hayatta rahat etmek için adalet, ekmek ve özgürlüğe muhtaç bütün insanların yanında yer alarak “ölümden önceki hayatın” varlığını duruşunla ispat etmek mi?

Eğer istikrar yalanıyla iktidar nimetlerinden nemalanarak, adalet, ekmek ve özgürlük isteyenleri görmezden gelerek Allah’ın senden razı olacağını düşünüyorsan, sen zaten ölümden sonra bir hesap günü olduğunu reddetmiş ve şeytanın sahte cennet yalanlarıyla oyalanıp duruyorsun…

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');