Sosyal Medya

Güncel

Selahattin Demirtaş'tan haddi aşan ifadeler...

Selahattin Demirtaş, 1 Mayıs'ta işçilerin Taksim'e gitmesini Müslümanların Kabe'ye gitmesine benzettiHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirataş, Taksim'de 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen anma törenine katıldı. Törende basın mensuplarının sorularını cevaplayan Demirtaş, burada 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkılmasının Müslümanların Kabe'ye gitmesine ya da Musevilerin Kudüs'e gitmesine benzeyen bir olay olduğunu ifade etti.

Demirtaş, "Abartılı bir örnek olarak algılanmasın yapacağım karşılaştırma. Bire bir örnek gibi algılanmasın ama Müslümanlar Kabe'ye giderler hacı olmak için. Museviler Kudüs'e giderler. Dini inançların merkezleri vardır. Mabetleri vardır. Onun dışında hiçbir yerde onu yapamazsınız. Evet dini bir inanç olarak söylemiyorum fakat işçiler açısından da Taksim olmazsa olmaz bir yerdir. Burada anma, kutlama yapılamazsa o yıl 1 Mayıs Türkiye'de kutlanmamış sayılır" dedi.

"1 Mayıs şehitleri anılmamış sayılır. Burada, şu noktada katledildiler. Taksim'i yasaklamak, 1 Mayıs'ı yasaklamaktır. Biz özellikle Sayın Başbakan'a şu seçim arifesinde çağrı yapıyorum. Gelin şu 1 Mayıs'ta en küçük bir gerilim ve gerginlik olmadan İşçiler Bayramı bayram gibi kutlasınlar. Anmasını da 1977 1 Mayıs'ının anısına uygun bir şekilde gerçekleştirsinler. Bizler de siyasiler olarak hep birlikte emekçilerimizin, işçilerimizin bu bayramında bu dayanışmasında yanlarında olalım.

TAKSİM DAYANIŞMASI DA BENZETMİŞTİ

Geçen yıl da Taksim Dayanışması, Taksim Meydanı için aynı benzetmeyi yapmıştı. Taksim Dayanışması Platformu'nda Türk Tabipler Birliği adına yer alan Hüseyin Demirdizen, "Taksim yerine başka bir yer gösterilmesi, inananların hac ibadetini başka bir yerde yerine getirmelerini istemek gibi bir şey" ifadesini kullanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.