Sosyal Medya

Dünya

Demirtaş'ın 'Ermeni flörtü' belgelendi

Ermenilerin yalanına çanak tutan HDP’li Demirtaş’ın, diasporayla flörtü belgelendi. 'Soykırımı' savunan Demirtaş, 2 yıl önce ABD'de Ermeni lobisiyle görüşmüş.Ermenistan haritası önünde poz veren HDP Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş'la, Ulusal Ermeni Komitesi Başkanı Hamparian’ın arasından su sızmıyor.

HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, sözde "soykırım"konusunda tepki toplayan açıklaması,"soykırım" yalanını giderek tırmandıran Ermeni diasporasının ekmeğine adeta yağ sürdü. Diasporanın çatı kuruluşu konumundaki ABD Ulusal Ermeni Komitesi'nin (ANCA) Başkanı Aram Hamparian, HDPli Demirtaş’ın açıklamalarını anında değerlendirdi ve Twitter'dan paylaştığı mesajında "Demirtaş, 1915 Ermeni olaylarını hiç tereddüt etmeden soykırım olarak niteledi" ifadesini kullandı.

ABD'DE GÖRÜŞTÜLER

Papa Francis'in konuşması ve Avrupa Parlamentosu'nun (AP) sözde "soykırım"kararının tartışıldığı bir süreçte, Demirtaş ile Hamparian arasında yaşanan dikkat çekici bu paslaşmanın perde arkasından, 2013 yılının Kasım ayında ABD'de gerçekleşen bir buluşma çıktı. Ermeni Komitesi'ne adeta gol pası veren Selahattin Demirtaş'ın, Aram Hamparian ile "flörtü", iki yıl öncesine dayanıyor. HDP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Nazmi Gür ile birlikte 2013'te ABD'ye giden Demirtaş, kapalı kapılar ardında Ermeni lobisiyle buluşmuştu.

ERMENİ KOMİTESİ AĞIRLADI!

Diasporanın aşırı ucu Taşnak örgütüyle gerçekleşen görüşme, ABD Ulusal Ermeni Komitesi ANCA'nın Washington Ofisi'nde yapılmış ve ANCA Başkanı Aram Hamparian ile Komite üyelerinden Ani Haroian da bu buluşmaya katılmıştı. Demirtaş ve Gür o toplantının ardından görüşmenin içeriğine ilişkin hiçbir açıklama yapmamış, Ermeni tarafı ise görüşmeye ilişkin, "Türkiye'de Kürt, PKK ve Ermeni halklarının işbirliği konuşuldu" değerlendirmesinde bulunmuştu.

PAPA'YI HAKLI BULMUŞTU

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Papa Francis'in sözlerine Türkiye genelinde yükselen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, "Hükümetin geçmişte yaşanan olaylarla ilgili hakikatleri araştırma konusunda hareket etmesi lazım. Papa bir şey söylüyor, çocukça tepki veriyorlar. İnsan anlamakta zorlanıyor" demişti. (Akşam)

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.