Sosyal Medya

Güncel

En büyük sorunumuz cehalet

Diyarbakır'da buluşan alimler, birinci oturumda, "Ulemanın birliği ve bunun ümmet birliğine katkıları ile Kürt sorununa etkileri", ikinci oturumda ise "Kürt ulemasının ümmet birliğine katkısı, medreselerin sorunları ve çözüm önerileri"ni tartıştı.Diyarbakır'da, “Kürdistan Alimler Buluşması” çalıştayı başladı. Alimler ve Medreseler Birliği'nce (İTTİHAD) bir sosyal tesiste gerçekleştirilen çalıştay Kuran'ı Kerim tilavetiyle başladı.
ALİMLER YETİŞİRDİ
İTTİHAD Dış İlişkiler Sorumlusu Abdussamed Yalçın, çalıştayın açılışında Kürtçe yaptığı konuşmada, İslam dünyasına alimler yetiştiren bölgenin genelinde ziyaretlerde bulunduğunu söyledi. “Kürdistan coğrafyası tarihten beri İslam dünyasına alimler yetiştirdi” diyen Yalçın, şunları dile getirdi:
TEZAT OLUŞTURUYOR
“Kürdistan'da cehalet diğer kavimlerle kıyaslandığında daha ileride görünüyor. Coğrafyamızda marksist, sosyalist, laik, seküler düşüncelerin İslami düşünceden daha fazla etkin olduğuna şahit oldum. Alimlerin çokluğuyla cahillerin çokluğu birbirleriyle tezat oluşturmaktadır.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.