Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan: Ermeniler zararlı çıkar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye'ye karşı hasmane kampanya izlendiğini, bundan bir şey çıkmayacağını belirtti. "Yel kayadan ne götürebilir ki, ama bu işten Ermeniler çok zararlı çıkar." dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'deki toplu açılış töreninde son günlerdeki ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan, konuşmasında Avrupa Parlamentosu'nun 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan kararını ve Papa Francis'in 1915 olaylarından 'soykırım' olarak bahsetmesine tepkisini yineledi. 

'Bu işten Ermeniler çok zararlı çıkar'

"Avrupa Parlamentosu böyle bir kararı alsa ne yazar almasa ne yazar. Daha önce de söyledim, bir kulağımızdan girer, öbür kulağımızdan çıkar; olay budur. Buradan tüm dünyaya bilhassasa da Ermenilere sesleniyorum. Bu meseleyi tarihi bağlamından kopararak siyasallaştırmak en çok Ermenilere zarar verir.

Bu hasmane kampanyadan hiçbir şey çıkmaz. Yel kayadan ne götürebilir ki, ama bu işten Ermeniler çok zararlı çıkar." 

Erdoğan, Ermenistan'a defalarca el uzattıklarını ama Ermenistan'ın diasporanın güdümünden çıkamadığı için bunlara yanıt vermediğini belirtti. "Ermenistan'a kapımız hâlâ açık" derken, Karabağ sorununu hatırlattı:

"Sözde soykırım iddiaları ve Karabağ'ın işgali konusunda olumlu adımlar atmaları halinde kendileri ile hertürlü işbirliğine varız. Bu iradeyi, bu cesareti gösterecek Ermeni siyasetçileri ile, Ermenistan yöneticileri ile görüşmeye, konuşmaya daima hazırız ama önce Karabağ sorunu hallolacak."

Erdoğan, "Ermeniler bu meselede adeta Türkiye karşıtı cephenin bir piyonu haline düşürülmüş durumda. Türkiye vefala bir ülkedir. Ben bir kez daha Ermenilere bu fırsatı değerlendirme çağrısı yapıyorum. Gelin beyhude çabaları bir kenara bırakın." diye konuştu.  

Demirtaş'a tasarı eleştirisi

Cumhurbaşkanı, soykırım iddialarıyla ilgili gelişmeler üzerinden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı da eleştirdi. HDP'nin Avrupa Parlamentosu'nun kararına karşı Meclis'teki ortak bildiriye imza atmadığına hatırlattı: 

"Terör örgütü güdümünde siyaset yapan bir siyasi partinin genel başkanı çıkmış, bu mesnetsiz Ermeni iddialarına sahip çıkıyor. Kendisi bir dönem şehir eşkıyalarının sözcülüğünü yapıyordu, şimdi de Vatikan'ın. diasporanın sözcülüğüne soyunmuş. Bunlar dürüst değil. 

Şirin görünmeye çalıştıklarınız da size sahip çıkmaz. İşte parlamento başkanımız ortak bildiri ile Avrupa Parlamentosu'na cevap vermeye davet ediyor. Üç parti imza atıyor ama terör örgütünün sözcüsü parti buna imza atmıyor. Hani bunlar Türkiye’yi temsil ediyordu. Türkiye’nin bu siyasete prim vermemesi lazım. Bunlar 40 kişinin öldüğü 6-7 ekim olaylarının hesabını vermek zorundadırlar. Ondan sonra demokrasi desinler."

'Patinaj uzun sürmez'

Dolar, hafta içinde Türk lirası karşısında 2,73'ü de görüp yeni rekorunu kırarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomideki durumu patinaj olarak adlandırdı "Ekonomide son dönemde bir patinaj yaşandığına şahit oluyoruz." dedi.

2008'deki küresel kriz sırasında 'Kriz Türkiye'yi teğet geçecek' dediğini hatırlatan Erdoğan, bu sözlerinin istihza (alay) ile karşılandığını, ancak o dönemde hükümetin aldığı tedbirlerle Türkiye'nin raydan çıkmadığını belirtti. Bugün de hükümetin ekonomiyi güçlendirmek için hazırlıklarını yaptığını belirten Erdoğan, "Bu patinaj uzun sürmez" diye konuştu. Küresel ekonomik çalkaltıların yerine oturmasıyla Türkiye'nin yoluna devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, "Ekonomide şu andaki bu geçici kriz Allah'ın izniyle aşılacaktır. Analiz şirketleri hedefleri farklı bir şekilde ortaya koyuyorsa da Türkiye sıçramasına devam edecektir" diye konuştu. 

'Başkanlık sistemi şart'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli'de de devlet yönetiminde daha hızlı karar alınması için başkanlık sistemine destek istedi. "Bizim kültürümüzde, siyasi bizim genlerimizde, örfümüzde adetimizde bu var." dedi.  Bu adımı atmanın gayreti ile bu yolculuğa devam edelim istiyoruz." diye konuştu. 

Erdoğan başkanlık sisteminde denetimsizlik iddialarına da şu sözlerle yanıt verdi: 

"5 yıllık başkanlık sistemi veya 5+5 yıllık başkanlık ile Türkiye hiçbir zaman denetimden uzak olmayacaktır. Parlamento yine olacaktır. Bu parlamento şüphesiz ki başkanı da yönetimini de yine denetleyecektir. Verdiği yetkinin dışında herhangi bir adım atarsa hesaba rahatlıkla çekebilecektir. 

'Molotofkokteyliyle dolaşan gençlik istemiyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli'nin ardından İstanbul'a geldi. Erdoğan burada, Hz. Muhammed'in doğum yıldönümünün kutlandığı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Siyer-i Nebi Yarışması Ödül Töreni'nde konuştu.

Gençlerin şiddet olaylarına karışmasını eleştiren Erdoğan, "Elinde döner bıçaklarıyla dolaşan bir gençlik istemiyoruz. Molotofkokteyliyle dolaşan gençlik istemiyoruz. Demir bilyeler atacak sapanlarla dolaşan gençlik istemiyoruz. Biz saygıyı, sevgiyi, özellikle de sevgili Peygamberimizin izinde bulan bir nesil istiyoruz" diye konuştu.

'Bizim dinimiz İslam'dır'

Irak'ta, Yemen'de, Suriye'de ve Libya'da Müslümanların birbirlerini öldürdüğünü belirten Erdoğan, tek farklarının mezhep olduğunu söyledi. Erdoğan, bir süre önce bir ziyarette bir ülkenin en üst düzeyde yöneticisine, "Benim dinim Sünnilik değil, inanıyorum ki sizin dininiz de Şia değildir" dediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim dinimiz İslam'dır, İslam. Olaya buradan bakmamız lazım. Biz burada belirleyici olarak dinimiz İslam'ı aldığımız zaman bu sapkınlıklardan kurtuluruz. Ama alamazsak bu felaketler devam edecektir" diye konuştu.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.