Sosyal Medya

Coğrafyamız

Azerbaycan'dan AP'ye tokat gibi cevap!

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına destek veren ve Türkiye'ye Ermeni tezlerini kabul etmesi çağrısı yapan bir karar tasarısının oy çokluğuyla kabul edilmesine Azerbaycan büyük tepki gösterdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi Toplumsal ve Siyasi Meseleler Şubesi Başkanı Ali Hasanov, kararın Müslüman ve Türk karşıtı duygulardan kaynaklandığını söyleyerek “AP ile tüm ilişkileri yeniden değerlendirmek zorunda kalabiliriz” dedi.Avrupa Parlamentosu’nda (AP) 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına destek veren ve Türkiye'ye Ermeni tezlerini kabul etmesi çağrısı yapan bir karar tasarısının oy çokluğuyla kabul edilmesine Azerbaycan büyük tepki gösterdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi Toplumsal ve Siyasi Meseleler Şubesi Başkanı Ali Hasanov, kararın Müslüman ve Türk karşıtı duygulardan kaynaklandığını söyleyerek “AP ile tüm ilişkileri yeniden değerlendirmek zorunda kalabiliriz” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olaylarıyla ilgili kararına dair gazetecilere açıklamalarda bulundu. Azerbaycan Devlet Haber Ajansı’nın (AzerTac) haberine göre Hasanov, “Avrupa Parlamentosu'nun sözde "Ermeni Soykırımı" ile ilgili kabul ettiği karar Avrupa Parlamentosu tarihinde en gülünç, hiçbir gerçeği yansıtmayan, Birinci Dünya Savaşı’nın gerçek tarihini tahrif eden, adaletsiz, özel amaç taşıyan politik bir karardır. Bu kararın Müslüman ve Türk karşıtı duygulardan kaynaklandığı şüphesizdir.” dedi. Hasanov açıklamasında, bu kararın kabul edilmesinin günümüzde Avrupa'da, Batı'nın girişimiyle oluşturulan birçok uluslararası kuruluşlarda, özellikle Avrupa Parlamentosu'nda çifte standartların ve İslamofobik ruhun hüküm sürmesinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

“1915 YILINDA TÜRKİYE'DE ERMENİLERE KARŞI HİÇBİR SOYKIRIM YAPILMADI”

Açıklamasında 26 Şubat 1992’de gerçekleşen Hocalı Soykırımı’nı hatırlatan Hasanov, AP kararını gerçek dışı olarak niteledi.

"Yıllardır biz Avrupa ülkeleri ve kuruluşları dahil tüm dünyaya, yarası henüz iyileşmemiş Hocalı soykırımı ile ilgili gerçekleri, son 200 yılda Ermenilerin Türklere ve Azerilere karşı yaptığı vahşilikleri gerçek olgularla iletiyoruz. Ama bunun karşılığında Avrupa ülkeleri, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi gibi kurumlar konuyla ilgili objektif ve gerçekleri yansıtan hiçbir karar vermemişlerdir. Tarihi olgular ve belgeler, 1915 yılında Türkiye'de Ermenilere karşı hiçbir soykırım yapılmadığını doğrulamıştır. Türkiye'nin savaşta olduğu bu dönemde Ermeniler çok sayıda silahlı çeteler oluşturarak cephe arkasında isyan etmiş, Türk ordusuna karşı saldırılar düzenlemiş, farklı şehir ve kasabalarda toplu cinayetler yapmış ve halka karşı insanlık dışı eylemlerde bulunmuşlardır.

“İDDİALAR SUBJEKTİF DEĞERLENDİRMELERE DAYANMAKTA”

Tabii ki, Türk ordusu da halkını savunmak, onları Ermeni vahşetinden korumak için gerekli önlemler almışlardır. Ermenilerin değişik bölgelere göç ettirilmesi sırasında da hiçbir soykırım yaşanmamıştır. Sadece savaş koşullarının gereklerine uygun olarak alınan tedbirler sert bir şekilde gerçekleşmiştir. Bundan dolayı şu anda tarihi gerçekler çarpıtılarak, hiçbir olguya bakmadan, o dönemin arşivlerini araştırmadan bir grup politikacının, milletvekilinin geçen yüzyılın başında yaşanan olayları değerlendirmesi tamamen yanlıştır. "Ermeni soykırımı" hakkındaki iddialar subjektif değerlendirmelere dayanmakta, İslamofobik, Müslüman ve Türk karşıtı duyguların güçlenmesinin tezahürüdür. Bu, modern dünyada, özellikle Batı'da hüküm süren ikili standartların sonucudur. Batı'nın farklı çevrelerinin tarihi çarpıtmalarını ve Müslüman dünyası hakkında yanıltıcı girişimlerini kınamalıyız. Tüm iddialar somut olgular vasıtasıyla cevaplandırılmalıdır. Kamuoyu böyle bir olayın olmadığını ve bu gibi kararların ve yasaların sadece farklı çevrelerin kendi çıkarları doğrultusundaki girişimlerinin sonucu olarak ortaya çıktığını biliyor. Aynı çevreler şimdi Rusya'ya karşı oluşturulan birliğe katılmadıkları için, Türkiye ve Azerbaycan'dan öç alıyorlar. Biz, böyle yalanlarla, "kara propaganda" kampanyaları ile "Eurovision" şarkı yarışması sırasında Ramil Seferov Azerbaycan'a iade edilirken karşılaşmıştık ve şimdi de l. Avrupa Oyunları arifesinde aynı yolun izlendiğini görüyoruz ."

“AP İLE TÜM İLİŞKİLERİ DEĞERLENDİRMEK ZORUNDA KALACAĞIZ”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov bu kararın Avrupa Parlamentosu’nun ilk subjektif, İslam, Türkiye ve Azerbaycan karşıtı bir karar olmadığını söyleyerek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Muhtemelen gelecekte de biz bu tip "kararlara" tanık olacağız. Ne Azerbaycan, ne de Türkiye kendilerini Batı karşıtı konumda hissetmiyorlar ve Batı ile tüm alanlarda adil, eşit işbirliğine ve ortaklığa hazırlar. Ama ne yazık ki, son zamanlarda hem ABD'de, hem de Avrupa'da Müslüman ve Türk halklarına karşı bazı hisler hüküm sürmektedir. Onlar ısrarla Müslüman dünyasını yanlarında değil, karşılarında görmek istiyorlar. Bu politikanın Batı'ya ne kazandıracağını tarih kendisi gösterecektir. Ama biz devlet olarak onların böylesi haksız kararları dünya kamuoyuna empoze etmesine ve gerçekmiş gibi zorla insanların düşüncelerini manipüle etmesine izin veremeyiz. Azerbaycan Avrupa Parlamentosu "Avronest" grubundaki faaliyetlerini durdurmuştur. Böyle giderse, Avrupa Parlamentosu ile tüm ilişkileri yeniden değerlendirmek zorunda kalacağız "

yeniakit.com.tr

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.