Sosyal Medya

Güncel

AP, Ermeni tasarısını yarın görüşecek

Avrupa Parlamentosu yarın Ermeni iddialarıyla ilgili bir karar tasarısını görüşecek. Tasarıyla ilgili geçen hafta Türkiye'ye gelen Martin Schulz'a iletilmişti. AP başkan yardımcısı, "Biz 100 yıl önceki Türkiye'yi cezalandıracağız" diyerek kendilerini savunduAvrupa Parlamentosu'nda (AP) 24 Nisan öncesi "Ermeni Soykırımı'nın 100. Yıldönümü" başlıklı karar tasarısı yarın ele alınacak.

Genel Kurul'da tasarıya ilişkin görüşmeler ve oylama yarın yapılacak. Türkiye'nin "soykırım" tasarısından duyduğu rahatsızlığın geçen hafta Ankara'da en üst düzeyde yoğun temaslarda bulunan AP Başkanı Martin Schulz'a iletti. Tasarının kabulü durumunda Türkiye-AB ilişkilerinde ortaya çıkacak "sıkıntılar" ile ilgili uyarılar yapıldı.

Tasarıya ilişkin olarak Türkiye'de duyulan rahatsızlığı muhataplara iletmek üzere 24-26 Mart tarihlerinde iktidar ve muhalefetten oluşan bir parlamento heyeti de Brüksel'de bir dizi temas ve görüşmeler gerçeşleştirmişti.

AP BAŞKAN YARDIMCISI: O ZAMANKİ TÜRKİYE'Yİ CEZALANDIRIYORUZ

AP Başkan Yardımcısı Antonio Tajani, AP'de yarın oylamaya sunulacak, ‘Ermeni Soykırımı’nı tüm Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin tanımasına ilişkin tasarı hakkında açıklamalarda bulundu.

Tajani, “Biz şimdiki değil, 100 yıl önceki Türkiye 'yi cezalandırıyoruz. Türklere de aynı şey yapılmış olsa, onlara da zarar gelmiş olsa, onlar için de aynısını yapardık. Türkiye Ermeni soykırımını kabul etmekle önemini yitirmez” dedi.

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.